TBMM Başkanı Kurtulmuş: Dünyada kendilerini birinci sınıf gören ülkeler var

Endonezya'da Türkiye mezunu gençlerle bir araya gelen TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, dünyada kendilerini birinci sınıf, diğer insanları ise ikinci-üçüncü sınıf gören ülkeler olduğunu söyledi. Kurtulmuş, Filistin-İsrail arasındaki sorunun da bu zihniyetten kaynaklandığını belirtti.

TBMM Başkanı Kurtulmuş: Dünyada kendilerini birinci sınıf gören ülkeler var

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye ve Avustralya’nın oluşturduğu MIKTA’nın 9’uncu Parlamento Başkanları Toplantısı’na katılmak üzere gittiği Endonezya’nın başkenti Cakarta’daki Yunus Emre Enstitüsünde Türkiye mezunu gençlerle bir araya geldi.

Meclis Başkanı Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmada, Yunus Emre Enstitüsünün bu ülkedeki çalışmalarının hayırlı ve güzel çalışmalara vesile olmasını diledi. Endonezyalıların Türkçeyi ve Türk kültürünü öğrenmek için Yunus Emre Enstitüsünü bir merkez olarak kabul ettiklerini dile getiren Kurtulmuş, enstitünün nice gencin Türkçeyi öğrenmeye katkı sağlaması temennisini dile getirdi.

Yunus Emre Enstitüsünün dünyanın birçok yerinde Türkiye’nin önemli yumuşak güçlerinden olduğunu ifade eden Kurtulmuş, Maarif Vakfıyla, TİKA’yla, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklarıyla ve vakıflarla dünyanın dört bir tarafında hem dostlarla, kardeşlerle irtibat kurma imkanının bulunduğunu hem de oralarda ecdat yadigarı eserler varsa onların yeniden ihya edilmesi ve insanlığın faydasına sunulması için gayret gösterildiğini kaydetti.

“Yunus Emre Enstitüsü de bu çerçevede Türkiye’nin son yıllardaki en önemli dış politika güçlerinden birisidir.” diyen Kurtulmuş, Yunus Emre Enstitüsü üzerinden Türkçenin ve Türk kültürünün tanıtılması noktasında güzel hizmetler verildiğini, bu konuda emeği geçenleri tebrik etti.

Endonezya ve Türkiye’nin barındırdıkları potansiyellere dikkati çeken Kurtulmuş, ülkeler arasındaki mesafeye rağmen halklarının kalpleri ve zihinlerinin birbirine çok yakın olduğunu belirtti.

Uzak mesafeye rağmen kardeşlik bağlarının her bakımdan yakınlaşmaya vesile olduğunu ifade eden Kurtulmuş, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Endonezyalıların, Türkiye’deki dostlarının, kardeşlerinin yanına koşarak gelmelerinin, hem arama kurtarma faaliyetlerine hem de yardım faaliyetlerine destek vermelerinin unutulmaz bir dostluk göstergesi olduğunu kaydetti.

  • “Dünyanın içinde bulunduğu zorluklardan çıkışının yolu, düşünce dünyasının değişmesini temin etmektir”

Kurtulmuş, dünyanın büyük zorluklar yaşayacağı bir döneme girdiğini belirterek, bugün yaşanan ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel sorunların aslında son iki asırdır dünyaya kurum ve kuruluşlarıyla, paradigmasıyla hakim olan modern Batı değerlerinin ortaya çıkardığı krizler yumağı olduğuna dikkati çekti.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, dünyanın içinde bulunduğu bu zorluklardan çıkışının yolunun, sorunları tek tek ele alarak çözmekle uğraşmaktan ziyade, bütün bu sorunları ortaya çıkaran düşünce dünyasının değişmesini temin etmekten geçtiğini söyledi.

Dünyanın birçok yerinde bölgesel çatışmaların da yaşandığını anımsatan Kurtulmuş, “Dünyada kendilerini birinci sınıf, diğer insanları ise ikinci-üçüncü sınıf gören ülkeler olduğunu görüyoruz. İşte en son, Filistin-İsrail arasındaki bu savaşın arkasındaki esas neden, sadece bir güç mücadelesi değil, İsraillilerin sadece Filistinli kardeşlerimizi oradan sürüp atmak davası değil, aynı zamanda kendilerini birinci sınıf, oradaki Filistinlileri de ikinci-üçüncü sınıf insan olarak görmesinden kaynaklanıyor. Dolayısıyla şu andaki İsrail-Filistin arasındaki sorunun temel kaynağı siyasi değil, yine düşünceyle ilgili, felsefeyle ilgili, insanlığa ve dünyaya bakışla ilgili büyük, vahim bir problemdir.” dedi.

Kurtulmuş, Türkiye’nin bu sorunlara karşı duruşunun, her zaman adaletten, haktan, barıştan, kardeşlikten yana olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin, Filistinli kardeşlerinin yanında olmaya devam edeceğini, onların haklı davasını savunmaya devam edeceğini bildirdi.

Kurtulmuş, Türkiye’nin, dünyanın her yerinde mazlumların, mağdurların, zulme uğrayanların yanında olmaya devam edeceğini, bunun için de güçlü bir Türkiye’ye ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Kurtulmuş, Türkiye’nin, 2023 hedeflerine ulaşması için gençlerin çok çalışması gerektiğini, gençlerin, Türkiye’nin geleceğini inşa edecek olanlar olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, gençlere, Türkiye’nin, Endonezya’nın ve dünyanın sorunlarına duyarlı olmalarını, kendilerini sürekli geliştirmelerini, bilgi ve becerilerini artırmalarını tavsiye etti.

Kurtulmuş, Türkiye mezunu gençlerin, Türkiye ile Endonezya arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacaklarını, Türkiye’nin, Endonezya’nın her zaman dostu ve kardeşi olduğunu belirtti.

Kurtulmuş, konuşmasının ardından, Türkiye mezunu gençlerin sorularını yanıtladı. Kurtulmuş, daha sonra, Yunus Emre Enstitüsünün faaliyetlerini inceledi ve enstitüde Türkçe öğrenen Endonezyalı öğrencilerle sohbet etti.