Selçuklu'da Tarihi Hemşire Binası Sağlık Merkezi Oluyor

Selçuklu Belediyesi, tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkmak için önemli çalışmalar yürütüyor. Bunlardan biri de 1915 yılında inşa edilen ve 2009 yılında tarihi bina olarak tescil edilen Eski Hemşire Binası'nın restorasyonu. Bu binanın tarihi dokusunu koruyarak yenilenmesi ve sağlık merkezi olarak hizmet vermesi planlanıyor.

Selçuklu'da Tarihi Hemşire Binası Sağlık Merkezi Oluyor

Selçuklu Belediyesi, tarih ve kültür alanında yaptığı çalışmalarla dikkat çekiyor. Belediye, Sille’de ve Gevale Kalesi’nde yaptığı restorasyonlarla tarihi dokuyu korurken, aynı zamanda şehrin turizmine de katkı sağlıyor. Belediyenin son projesi ise Eski Hemşire Binası’nın restorasyonu.

Eski Hemşire Binası, 1915 yılında inşa edilen ve Konya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 3263 sayılı kararı ile 2009 yılında tarihi bina olarak tescillenen bir yapı. Selçuklu Belediyesi, bu binayı aslına uygun olarak restore ederek, Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları, Obezite Merkezi ve Sigara Bırakma Merkezi olarak hizmet verecek bir sağlık merkezine dönüştürmeyi hedefliyor.

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, tarihe olan vefa duygusundan ilham aldıklarını ve tarihi emanetlere sahip çıkmak adına önemli bir hassasiyet taşıdıklarını belirtti. Pekyatırmacı, “Millet olarak tarihi bağlarımızdan aldığımız ilhamı gelecek nesillere de taşımak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz ve bu gayret kurum olarak önemli misyonlarımızdan bir tanesi. 5 bin yıllık tarihe sahip ve birçok medeniyete ev sahipliği yapan Sille’de Selçuklu Belediyesi olarak çok önemli tarihi restorasyonlar yaptık. Yine Gevale Kalesi’nde restorasyon çalışmalarında 2. etabı tamamladık ve buradaki çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yine Sille’de yürüttüğümüz Kaya Islahı projemizi tamamladık ve şehrin turizmine katkı sağlayan önemli bir adım attık. Bu çalışmalarımıza ek olarak Konya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararı ile 2009 yılında tarihi bina olarak tescil edilen Eski Hemşire Binası’nı tarihi dokusunu koruyarak restore ediyoruz. 1915 yılından günümüze tarihi bir miras olarak gelen bu yapımızdaki çalışmamız bittiğinde burası Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları, Obezite Merkezi ve Sigara Bırakma Merkezi olarak hizmet verecek. Biz bu çalışmalarımızda ilham kaynağımızı tarihe olan vefa duygumuzdan alıyoruz ve bu vizyonla çalışmalarımıza devam edeceğiz. Aslına uygun olarak tarihi dokusuna zarar vermeden restorasyon çalışmamızı bu yıl içerisinde tamamlayacağız.” dedi.

Nisan ayında başlanan ve tarihi dokusuna zarar vermeden restorasyon çalışmaları yürütülen binadaki çalışmaların kısa süre içerisinde bitmesi planlanıyor. Selçuklu Belediyesi, bu projeyle hem tarihi bir binayı korumuş hem de şehrin sağlık hizmetlerine katkı sağlamış olacak.