Rumi Rüyaları sergisi İstanbul'da büyük ilgi görüyor

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Sanatçı Refik Anadol'un Mevlana'nın hayatını yapay zeka ile buluşturduğu 'Rumi Rüyaları' sergisi, Mevlana Yılı ve Hazreti Mevlana'nın 750. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri kapsamında İstanbul Atatürk Kültür Merkezi'nde sanatseverlerle buluşuyor. Sergi, Mevlana'nın eserlerinden ve yaşamından esinlenerek oluşturulan görsel bir şölen sunuyor.

Rumi Rüyaları sergisi İstanbul'da büyük ilgi görüyor

Sergide, 26 farklı dilde Mesnevi metinleri ile milyonlarca tekke, arşiv belgesi ve yazma eserden oluşan veri seti, yapay zekanın veri tabanlı yorumlamaları ile harmanlanıyor. Böylece, Mevlana’nın ruhani dünyasına bir yolculuk yapma imkanı sunuluyor. Sergiyi ziyaret edenler, Refik Anadol’un sanatını ve Mevlana’nın felsefesini bir arada deneyimleyebiliyor.

Serginin ziyaretçileri, sergiden duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Emre Büyükkılıç, “Refik Anadol takip ettiğimiz, bildiğimiz bir sanatçı. Dünyanın her yerinde eserleri sergilenen ve yapay zekayı belki de hakkıyla gerçekten kullanıp onu bir sanat eserine dönüştüren sanatçımızın burada Konya Büyükşehir Belediyesi destekleriyle görsel bir şov yapıyor olması hem yerli hem de yabancı ziyaretçiler için çok gurur verici ve anlamlı” diye konuştu.

Benan Çulban ise “Rumi ile ilgili olduğunu duyduğum için ben de incelemek istedim. Refik Anadol’un daha önceki çalışmalarını da gördüm. Kendisinin bir çalışmasını ilk daha canlı olarak izliyorum. Çok hoş” şeklinde konuştu.

Hande Yalçın da, “Bence sanatseverlerin görmesi gereken çok güzel bir çalışma olmuş. Herkese de tavsiye ederiz. Şu anda sanki bir huzur, dinginlik; özellikle iş çıkışı bu saatlerde insanın kendi ruhunu keşfetmesi gibi” ifadelerini kullandı.

 “Rumi Rüyaları” sergisi, 17 Aralık tarihine kadar Atatürk Kültür Merkezi’nde sanatseverlerin ziyaretine açık olacak. Sergi, Mevlana’nın 750. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri ve 2023 Mevlana Yılı’nın önemli bir parçası olarak görülüyor. Sergi, Mevlana’nın evrensel mesajını ve sanatını, teknolojinin olanaklarıyla birleştirerek yeni bir bakış açısı sunuyor.