Moody's Türkiye için Kredi Görüşünde Uyarısı: Toplanma Zaman Alacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türkiye için 'Kredi Görüşü' raporunu yayınlayarak ekonomik durumu değerlendirdi. Raporda, Türkiye'nin kurumsal kapasitede toparlanmanın pozitif senaryoda bile zaman alacağı vurgulandığı belirtildi. Ayrıca TCMB'nin faiz politikasına ilişkin beklentiler de paylaşıldığı ifade edildi.

Moody's Türkiye için Kredi Görüşünde Uyarısı: Toplanma Zaman Alacak

Moody’s Türkiye için yayımladığı bir raporda Türkiye’de kurumsal kapasitede toparlanmanın pozitif senaryoda dahi zaman alacağını belirtti. Moody’s TCMB’den faiz artırımlarına ara vermeden önce daha sınırlı 2 faiz artışı beklediğini açıkladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye için ‘Kredi Görüşü’ raporu yayımladı.

Sadece abonelerle paylaşılan raporda “Kredi görüşümüz, olumlu bir senaryoda bile toparlanması zaman alacak kurumsal ve yönetişim gücündeki erozyona karşı ekonomik gücü ve ılımlı borcu yansıtmaktadır” ifadesi kullanıldı.

Türkiye’de manşet enflasyonun hala yüksek olduğu, önümüzdeki aylarda da yükselmeye devam edeceği öngörüldü.

Büyümede sert bir yavaşlamanın yeni bir politika değişimi riskini artırabileceği uyarısı yapıldı.

Raporda “Cari dengedeki iyileşme ve artan rezervler kredi görünümü açısından olumlu. Sıkı para politikası sürdürülebilir ve maaş artışları TCMB’nin hedefi ile uyumlu gerçekleşirse kredi görünümü iyileştirilebilir” ifadesi yer aldı.

Kurum, Türkiye ekonomisinin 2023’te yüzde 4, 2024’te yüzde 2,5, 2025’te yüzde 3 büyümesini bekliyor. Ortalama enflasyonun bu yıl yüzde 53,5, 2024’te yüzde 58,9, 2025’te yüzde 39,1 olması bekleniyor.

Cari işlemler açığının GSYH’ye oranının da bu yıl yüzde 4,7, 2024’te yüzde 3,4, 2025’te yüzde 3 olması öngörülüyor.

TCMB’den ‘sınırlı’ faiz artışı beklentisi Moody’s TCMB’den faiz artırımlarına ara vermeden önce daha sınırlı  faiz artışı bekliyor.

Raporda, ortodoks politikaların 2021’ki gibi kısa vadeli olması durumunda kredi görünümünün negatife çekilebileceği belirtildi.

Moody’s, geçen cuma günü Türkiye’nin kredi notuna ilişkin değerlendirme yapılmadığını duyurmuştu. Moody’s, halihazırda Türkiye’nin kredi notunu “B3” ve not görünümünü “durağan” olarak değerlendiriyor.