Konya'nın bu mahallesi Karaman'a bağlanmak için dilekçe verdi

Konya'nın Taşkent ilçesine bağlı Balcılar Mahallesi sakinleri, köylerinin Karaman'a bağlanması talebiyle Karaman Valiliği'ne başvuruda bulundu.

Konya'nın bu mahallesi Karaman'a bağlanmak için dilekçe verdi

Balcılar Mahallesi sakinleri, köylerinin Konya merkezine 170 kilometre uzaklıkta bulunması nedeniyle çeşitli zorluklar yaşadıklarını dile getirdiler. Bu sıkıntıların üstesinden gelebilmek adına köy muhtarı aracılığıyla Karaman Valiliği'ne dilekçe verdiler ve köylerinin Karaman'a bağlanmasını talep ettiler.

Karamandan.com’da yer alan habere Balcılar mahallesinin Karaman ilinin 90 kilometre mesafede olduğunu vurgulayan mahalle sakinleri, dilekçelerinde şu ifadelere yerdi;

"Konya’nın Taşkent İlçesine bağlı Balcılar mahalle muhtarları ve halkı olarak bölge halkımızın yaşadığı mağduriyetlerin bazılarını ana maddeler üzerinde sunmak istedik ve neticesinde de mahallemizin KARAMAN iline bağlanmasını talep ediyoruz.

Gerekçe olarak mahallemizin Konya merkeze yaklaşık 170 kilometre uzaklıkta olması sebebiyle sağlıkta, ulaşımda ve eğitimde bölge halkı olarak olabildiğince zorluklar yaşamaktayız.

Örneğin mahallemizde 20 yıl önce eğitim gören öğrenci sayımız 750 civarıyken geldiğimiz noktada 225 öğrenci seviyelerine gerilemiş bulunmaktadır.

Yine faklı bir örnek verecek olursak ulaşımda 20 yıl öncesi çok daha sağlıklı güzergahlarımız olmasına rağmen şu an AFŞAR barajının yapımı tamamlanmasından dolayı ilçemize olan uzaklık eskiden 26 kilometreyken şu an acil bir sağlık vakasında 45 kilometre sağlıksız ve kış şartlarında işlemeyen alternatif yayla yollarını kullanmak zorunda bırakıldık.

Yolun sağlıksız oluşundan dolayı 45 kilometre olan yol ortalama 1 saat sürmektedir.
Bölge halkı olarak ani bir sağlık problemi yaşadığımız zaman ilçemize ve ilimize olan uzaklık sebebiyle bölge inşalarımız ulaşım zorluğundan dolayı özellikle kış aylarında mahallemizi haklı olarak terk etmek zorunda kalmaktadır.

Halbuki mahallemiz Karaman merkeze uzaklığı 90 kilometre olması hasebiyle eğitim, ulaşım ve sağlıkta daha verimli ve sağlıklı hizmet alacağımıza alakalı bölge halkı ve muhtarları olarak fikir birliği yapmış bulunmaktayız.

Balcılar mahalle muhtarları ve bölge halkı olarak Gereğinin yapılmasını saygılarımızla arz ederiz."

Konya'nın bu mahallesi Karaman'a bağlanmak için dilekçe verdi