Konya'da bir ilk olacak! Artık yazılımla ölçülecek

Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Türkiye'de Karbon Ayak İzi Hesaplayan İlk Birlik oldu. Alaz karbon yazılımı kullanarak karbon ayak izini hesaplayan KONESOB, karbon azaltım sürecini başlattı. Başkan Muharrem Karabacak, 84 Esnaf Odası ve 62 bin Esnaf adına Ülkemizin Milli Teknoloji Hamlesine ve karbon azaltımı sürecine tam destek vereceklerini ifade etti.

Konya'da bir ilk olacak! Artık yazılımla ölçülecek

Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (KONESOB), yine bir ilke imza atarak karbon ayak izi hesaplaması yaptıran ilk Birlik oldu. Konya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Alaz karbon yazılımını kullanarak gerçekleştirdiği karbon ayak izi hesaplamasının ve raporlamasının ardından, karbon azalım sürecini başlattı. Bu alanda öncü olma vizyonuyla hareket eden KONESOB, Esnaf ve Sanatkârlara avantaj sağlamak amacıyla Alaz Karbon yazılımı ile iş birliği protokolü imzaladı.

KONESOB Başkanı Muharrem Karabacak yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Milli Teknoloji Hamlesi ve karbon azalımı sürecine tam destek vereceklerini belirtti. Birlik olarak karbon ayak izi azalımı konusundaki çalışmalara öncülük etmeyi sürdüreceklerini belirten Başkan Karabacak, Esnaf ve Sanatkârlara Alaz Karbon yazılımı aracılığıyla yazılım, eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden avantajlı bir şekilde yararlanma imkânı sağlanacağını ifade etti.

Kararın, Çevresel sürdürülebilirlik ve toplumsal sorumluluk anlayışıyla alındığını ifade eden Başkan Karabacak, KONESOB'un karbon azaltım sürecinde diğer Birliklere ve Odalara da öncülük etmeyi hedeflediği belirtti. 

Alaz Karbon yazılımı, Esnaf ve Sanatkârlara karbon ayak izi hesaplaması, raporlaması ve azalımı konusunda kapsamlı bir destek sunulacak. Yazılım, hem çevresel etkiyi ölçme hem de azaltma konularında Esnaf ve Sanatkârlara rehberlik edilerek sürdürülebilir bir iş yapma pratiği benimsemelerine yardımcı olunacak. 

Bu adım, Konya'daki Esnaf ve Sanatkârlar için çevre dostu uygulamaların yaygınlaştırılması ve sürdürülebilirlik bilincinin artırılması açısından önemli bir kilometre taşı olarak değerlendiriliyor.