Gram altın 2 bin TL'ye yükselecek mi? Uzmanlardan tarih verildi

Altın fiyatları, ABD'de enflasyonun beklentilerin altında kalmasıyla yükselişe geçti. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, gram altının 2024'te 2 bin TL'ye ulaşabileceğini söyledi. Yıldırımtürk, yatırımcılara altın portföyü oluşturma tavsiyesinde bulundu.

Gram altın 2 bin TL'ye yükselecek mi? Uzmanlardan tarih verildi

 

Altın piyasası, ABD’de ekim ayı enflasyonunun yıllık bazda yüzde 3.2 artış göstererek beklentilerin altında gerçekleşmesiyle hareketlendi. ABD’de enflasyonun artış hızının yavaşlaması, Fed’in faiz artırımına ara vereceği beklentisini yükseltti. Bu durum da altın fiyatlarını destekledi. Altının ons fiyatı bin 960 dolar seviyesinin üzerinde hareket ediyor, gram altın ise bin 815 liraya kadar yükseldi.

Haber7’ye konuşan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, altın fiyatlarının seyrine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yıldırımtürk, Fed’in faiz artırımlarına ara vereceği beklentisinin altın piyasasını yukarı yönlü desteklediğini belirterek, altının ons fiyatında bin 950 ve bin 980 doların direnç seviyeleri olduğunu söyledi. Bu seviyelerin teknik olarak geçildiği takdirde yurt dışı piyasalarda ons altının 2 bin 50 dolar seviyesini geçeceğini belirten Yıldırımtürk, yurt içinde ise altının cari açık oluşturduğu için kota uygulanması nedeniyle ons altının kilogram dolar bazında bin 500 ve bin 700 aralığında primli işlem görmesinin beklendiğini ifade etti.

Yıldırımtürk, gram altının 2 bin TL olacağı tarihi de açıkladı. Yıldırımtürk, “2024’te Dolar/TL’nin 30 lira 50 kuruş olması halinde gram altında 2 bin TL seviyesi görülebilir” dedi. Yıldırımtürk, yatırımcı için altının hem Türkiye’de hem de dünyada güvenli liman olmaya devam edeceğini vurgulayarak, “Orta vadede yatırım yapan yatırımcı altından para kazanmayı değil, altında parasının değerini korumayı tercih etmeli” dedi. Yatırımcının portföyünü yüzde 30-40 altından, yüzde 30 ise hisse senedinden oluşturulması gerektiğini belirten Yıldırıtürk, jeopolitik risklere karşı altına yatırım yapmanın çok yerinde bir karar olacağının altını çizdi. Yıldırımtürk ayrıca, kısa vadeli yatırımcının ons altında bin 950 seviyelerinde satış yapmasının doğru olabileceğini söyledi.

kaynak:haber7