Gevale Kalesi, Konya'nın turizm çekim merkezi olacak

Konya'nın zirvesinde yer alan ve tarihin adım adım gün yüzüne çıktığı Gevale Kalesi'nde yürütülen restorasyon ve kazı çalışmaları, kentin turizmine yeni bir ufuk açacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Selçuklu Belediyesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi'nin iş birliğiyle gerçekleştirilen proje kapsamında, kalede bulunan tapınak, kaya mezarları, su sarnıçları, burçlar ve dehliz gibi tarihi yapılar restore ediliyor ve koruma altına alınıyor

Gevale Kalesi, Konya'nın turizm çekim merkezi olacak

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Gevale Kalesi’nin her bir kısmının tarihte bir zaman yolculuğu yaşattığını söyledi. Pekyatırmacı, “Burası hakim bir noktada Konya’nın 360 derece gözlemlenebildiği aynı zamanda da Antik Dönem’den itibaren bir kalenin bulunduğu önemli bir yerleşim alanı. Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Karamanoğulları ve Osmanlı’ya kadar binlerce yıldır birçok medeniyetin tarihi izlerini taşıyor. Yürütülen kazılarda, önemli bulgulara ulaşıldı ve ulaşılmaya devam ediyor. Yürüttüğümüz çalışmalarla kazıdan çıkan eserlerin sergilendiği alanların yer alacağı restorasyonlarla birlikte Konya’nın turizmine önemli bir katkı sağlamayı düşünüyoruz.” dedi.

Pekyatırmacı, Gevale Kalesi’ni ziyarete gelen misafirlerin hem tarihin derinliklerine yolculuk edeceklerini hem de Konya’yı panaromik olarak görebileceklerini belirtti. Pekyatırmacı, “Takkeli Dağ’ın zirvesinde Gevale Kalesi’ni ziyarete gelen misafirlerimiz bu anlarını fotoğraflayarak zamana iz düşebilecekler. Burada yürüttüğümüz bu önemli tarihi çalışmada Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Konya Müzeler Genel Müdürlüğü ve Necmettin Erbakan Üniversitesi ile paydaşız bu anlamda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
 

Gevale Kalesi’ndeki çalışmaların 2012 yılında başladığını hatırlatan Pekyatırmacı, 3. etap çalışmalarının hızla devam ettiğini söyledi. Pekyatırmacı, “Gerçekleştirdiğimiz 3. Etap restorasyon uygulamaları ile kalede bulunan tapınak bölümüne araç ve yaya ulaşımını sağlayan yol kaplamaları ve bu yolların aydınlatmalarını gerçekleştiriyoruz. Ayrıca Kalenin Güney ve Doğu eteğinde bulunan kaya mezarların temizliği ve muhafaza çalışmalarını yürütüyoruz. Bu çalışmayla eş zamanlı olarak kaya mezarlara olan yaya ulaşımı ve gerekli yerlere istinat taş duvar uygulamaları da yapıyoruz. Kalede birçok yerde bulunan su sarnıçlarının konservasyonu da devam ediyor. Ayrıca bu kapsamda bazı burçların restorasyonu ile birlikte dehlizin de restorasyonu ve koruma altına alınması işlemini de yapıyoruz. Kaleye yaya ulaşımını sağlayan yaya yolu da özgün yapısına uygun olarak restore edilmekte ve güvenlik amaçlı istinat ve korkuluk yapıyoruz. Daha önce Sille Kaya Islahı projesinde uyguladığımız can güvenliği tehlikesi oluşturan kayaların da kırımı gerçekleştirilerek gerekli görülen yerlere güvenlik amaçlı tel örgü (mash) uygulamasını gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Gevale Kalesi, Konya’nın tarihi ve kültürel mirasının yanı sıra doğal güzelliklerinin de sergilendiği bir nokta olarak dikkat çekiyor. Kale, Konya’nın turizm çekim merkezi olma yolunda önemli bir adım olarak görülüyor.