Eski Bakan Dönmez, Konya'da iklim değişikliği konusunda uyardı

Konya'da 'İklim Değişikliği ve Şehirlerin Geleceği' çalıştayına katılan Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı AK Parti Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez, iklim değişikliği konusunun da küresel bir sorun olduğuna dikkat çekti.

Eski Bakan Dönmez, Konya'da iklim değişikliği konusunda uyardı

 

Konya’da düzenlenen “İklim Değişikliği ve Şehirlerin Geleceği” çalıştayın açılışı KTO Karatay Üniversitesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi. 3 gün sürecek çalıştayda sanayide dönüşüm, enerjide dönüşüm, ulaşımda dönüşüm, şehirleşme gibi konular ele alınacak ve uzmanlar belirlenen konularda mevcut durum analizi yapacak. Elde edilen sonuçlara göre, sorunların tespiti ve çözüm önerileriyle Konya’nın karbon nötr şehre dönüşmesi konuları masaya yatırılacak.

Çalıştayın açılışında konuşan eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı AK Parti Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez, iklim değişikliği konusunun da küresel bir sorun olduğunu vurguladı. AK Parti Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez, “Yenilenebilir enerji kaynakları kadar hemen hemen enerjinin verimli kullanılması önemli. Evimizde yapabileceğimiz bir takım basit tedbirler var çok rahatlıkla yapabiliriz. Sanayi kuruluşlarımız özellikle yani kullandığı ekip, ekipman motorları da bunu yapmamız lazım. Bazı insanlarımızın gelir seviyesi, ortalama gelir seviyesinin üstünde. Benim param var. Bunu zaten ödeyebiliyorum… Ödeyebilirsiniz ama enerjiyi verimli kullanmak, zenginlik ve fakirlikle ilgili bir hadise değil. Çünkü sizin ihtiyacınızdan fazla kullanmış olduğunuz kaynağı eğer bu bir fosil kaynaktan örneğin elektrik üretilmişse veya aracınızda bir yere giderken işte hız limitlerini aşarak fazla tüketiyorsanız veya gereksiz kullanıyorsunuz. Paranız da olsa evet para vererek satın almış olabilirsiniz ama aslında ortak havamızı kirletiyorsunuz demektir. İşte bu bilincin kazandırılması verilmesi gerekiyor.” dedi.

Dönmez, ayrıca yerlileştirmeyi aslında temiz kaynakları kullanmak suretiyle yerlileştirme yapabilir hale getirmeliyimizi söyledi.

Çalıştay Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kubilay Kurtuluş Baştaş ise “Bu çalıştay, şehirlerin iklim değişikliği ile mücadelede oynayacağı kritik rolü vurgulamak açısından oldukça önemlidir." diye konuştu.

Çalıştay Düzenleme Kurulu Başkanının yanında KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Rifat Ortaç da katılımını dile getirdi.

KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Rifat Ortaç ise “İklim Değişikliği ve Şehirlerin Geleceği” çalıştayına ev sahipliği yapmaktan dolayı memnuniyetini dile getirdiğini söyledi.