Ekonomik güven endeksi eylülde arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekonomik güven endeksinin eylül ayında yüzde 1,3 oranında artarak 95,4 değerine yükseldiğini açıkladı. Endeks, mayıs ayından bu yana ilk kez artış gösterdi.

Ekonomik güven endeksi eylülde arttı

Ekonomik güven endeksi, tüketici ve üretici güven endekslerinin birleştirilmesiyle hesaplanıyor. Endeksin 100’den büyük olması ekonomiye ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise kötümserliği ifade ediyor.

TÜİK verilerine göre, eylül ayında tüketici güven endeksi yüzde 5,1 oranında artarak 71,5 değerine ulaştı. Reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi yüzde 0,5 oranında artarak 105,1 değerine, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 3 oranında artarak 117,7 değerine ve inşaat sektörü güven endeksi yüzde 1 oranında artarak 88,3 değerine yükseldi. Hizmet sektörü güven endeksi ise yüzde 2 oranında azalarak 113 değerine geriledi.

Ekonomik güven endeksi, seçimlerin yapıldığı mayıs ayında 103,7 değerine kadar çıkmıştı. Ancak seçim sonrası kur artışı ve zamların da etkisiyle düşmeye başlamıştı. Endeks, ağustos ayında 94,1 değerine kadar gerilemişti.

Ekonomik güven endeksinin eylül ayında artması, ekonomideki toparlanma beklentilerini güçlendirdi. Ancak endeksin hala 100’ün altında olması, ekonomik duruma ilişkin kötümserliğin devam ettiğini gösteriyor.