Ek MTV'nin ikinci taksiti için son günler! Ödemeyenleri neler bekliyor?

Araç sahipleri için son gün yaklaşıyor! Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin (ek MTV) ikinci taksit ödemesi için son tarih 30 Kasım 2023. Bu yıl Kahramanmaraş'ta yaşanan depremin ardından çıkarılan ek MTV, araç sahiplerinden bir defaya mahsus olmak üzere iki taksit halinde tahsil ediliyor.

Ek MTV'nin ikinci taksiti için son günler! Ödemeyenleri neler bekliyor?

Ek MTV’nin ilk taksiti ağustos ayında ödenmişti. Ek MTV’nin iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuranlar ise hayal kırıklığına uğradı. AYM, ek MTV’nin iptaline ilişkin talebi reddetti.

Ek MTV ödemeyen araç sahipleri ise ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilir.

İşte ek MTV ödemeyenleri bekleyen yaptırımlar:

 • Ek MTV ödenmediği takdirde araç satış, devir, muayene, trafikten çekme, hurdaya çıkarma ve yurt dışına çıkarma gibi işlemler yapılamayacak. Bu işlemler için MTV’nin ve ek MTV’nin ödenmiş olması gerekiyor.
   
 • Ayrıca ek MTV, amme alacağı olarak kaydedilecek ve vergi daireleri tarafından faiziyle birlikte icra ve haciz işlemleri başlatılabilecek. Ek MTV’nin gecikme faizi, gecikmenin başladığı tarihten itibaren her ay için %2 oranında uygulanacak.
   
 • Ek MTV ödemeyen araç sahipleri, ayrıca idari para cezası ile de karşılaşabilecek. Ek MTV’nin ödenmesi gereken tarihten itibaren 15 gün içinde ödenmemesi halinde, ödenmesi gereken verginin %5’i oranında, 15 günü aşan her ay için ise %3 oranında idari para cezası kesilecek.
   
 • Ek MTV ödemeyen araç sahipleri, vergi dairelerine başvurarak ödeme kolaylığı talep edebilir. Vergi daireleri, ek MTV borcunu 6 eşit taksitte ödeme imkanı sağlayabilir. Ancak bu durumda da gecikme faizi ve idari para cezası uygulanacak.
   
 • Ek MTV ödemek istemeyen araç sahipleri, araçlarını 30 Kasım 2023 tarihine kadar satışa çıkarabilir. Bu şekilde ek MTV ödeme yükümlülüğünden kurtulabilir. Ancak araç satışı için de ek MTV’nin ilk taksitinin ödenmiş olması gerekiyor.


Ek MTV’nin ne kadar olduğunu ve nasıl ödeneceğini öğrenmek için: https://www.gib.gov.tr/