Dolar 29 lirayı aştı, Fed'in faiz kararı bekleniyor

Dolar yeni haftaya rekorla başladı. Bankalararası piyasada dolar/TL 29 lirayı aşarak tarihi zirvesini gördü. Euro/TL ise 31,21 seviyesinde işlem görüyor. ABD'de istihdam verileri Fed'in faiz indirimleri konusunda ne zaman harekete geçeceğine ilişkin belirsizliği artırdı.

Dolar 29 lirayı aştı, Fed'in faiz kararı bekleniyor

 

ABD’de geçen hafta açıklanan veriler, iş gücü piyasasının soğuduğuna dair beklentileri güçlendirdi. Ancak haftanın son işlem gününde tarım dışı istihdam verisi, grevdeki otomotiv işçilerinin işlerine dönmesinin de etkisiyle, kasımda 199 bin kişi artarak piyasa tahminlerini aştı. ABD’de işsizlik oranı da yüzde 3,9’dan 3,7’ye geriledi.

Bu veriler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) şahin para politikasının sonuna geldiğine ilişkin beklentileri zayıflattı. Ancak analistler, verilerin ABD ekonomisinde “yumuşak iniş” senaryosunu desteklediğini ve Fed’in faiz indirimlerini ertelemeyeceğini belirtti.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda, istihdam raporu verileri öncesinde Fed’in mart ayında politika faizinde indirimlere başlayabileceğine ilişkin ihtimal yüzde 60 iken, söz konusu verilerin ardından bu ihtimal yüzde 45’lere geriledi. Analistler, Fed’in enflasyonla mücadele kapsamında temkinli davranarak faiz indirimlerini erteleyebileceği ihtimalinin de masada olduğunu anımsattı.

Bu hafta Fed’in politika faizinde değişikliğe gitmeyeceğine kesin gözüyle bakılırken, toplantı öncesinde ABD’de açıklanacak enflasyon verilerinin ve toplantı sonrasında Fed Başkanı Jerome Powell’ın sözle yönlendirmelerinin piyasalarda oynaklığı artırması bekleniyor.

Analistler, bu hafta önemli merkez bankalarının faiz kararlarının yanı sıra yoğun veri gündeminin de yatırımcıların takibinde olacağını kaydetti. Dolar ve euro kurlarında oynaklığın artmasının öngörüldüğünü bildirdi.