BP, Türkiye'deki 111 Yıllık Serüvenini Petrol Ofisi'ne Devrediyor

Petrol Ofisi Grubu, BP'nin Türkiye'deki akaryakıt operasyonlarını satın almak üzere hisse alım sözleşmesi imzaladığını duyurdu. Yapılan anlaşmanın onaylanmasının ardından 111 yıllık devir kapanacak ve BP Türkiye piyasasından çekilecek.

BP, Türkiye'deki 111 Yıllık Serüvenini Petrol Ofisi'ne Devrediyor

British Petroleum’un (BP) Türkiye pazarındaki BP Petrolleri A.Ş. ve BP Turkey Refining Limited şirketlerini kapsayan ve kapanışı düzenleyici kurumun onayına tabi olan işlemin bedeli açıklanmadı.

Petrol Ofisi Grubu’nun ana hissedarı Vitol’ün yönetim kurulu üyesi Chris Bake konuyla ilgili, “Türkiye enerji sektörünün milli gururu Petrol Ofisi Grubu’nun daha da güçlenmesini sağlayacak bu adımı atmaktan ötürü son derece mutluyuz. Genç ve dinamik nüfusu ve büyüme potansiyeliyle Türkiye’nin geleceğine olan güvenimiz tam” ifadelerini kullandı.

Petrol Ofisi Grubu CEO’su Mehmet Abbasoğlu da; “Pazardaki gücümüzü daha da pekiştirecek bu heyecan verici buluşmayı ve yeni ekip arkadaşlarımızın aramıza katılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.” şeklinde konuştu. Rekabet Kurumu’nun onayına tabi olan satışın 2024’te tamamlanması bekleniyor.

1912 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren BP’nin, Türkiye’den çekilmesiyle 111 yıllık bir dönem de kapanmış olacak.

BP’nin Türkiye’den çekileceğine dair haberler daha önce 2015 ve 2020’de haber olmuş, şirket bu iddiayı yalanlamıştı. Ancak bu sefer yapılan anlaşma ile BP’nin Türkiye pazarından tamamen çıkacağı kesinleşti. Bu durum, Türkiye’nin enerji sektöründe yeni bir dönemin başlangıcı olarak yorumlanıyor.