Bakan Tekin Öğretmenlerle Buluştu: Özlük Haklarınızı Unutmadık

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Kastamonu Şehit Mehmet Yılmaz İmam Hatip Ortaokulunda gerçekleştirilen Öğretmen Odası Buluşması'nda öğretmenlerin özlük haklarının iyileştirileceğini müjdeledi. Tekin, her ay düzenli olarak yaptıkları bu buluşmalar sayesinde istişare kültürünü kurumsal hale getirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Bakan Tekin Öğretmenlerle Buluştu: Özlük Haklarınızı Unutmadık

 

Bakan Tekin, bu istişarelerdeki görüş ve öneriler doğrultusunda birçok uygulamayı hayata geçirdiklerini hatırlatarak, eğitim öğretim süreçlerine ilişkin ihtiyaç duyulan her konuda sahanın asıl sesi olan öğretmenleri dinlemeye devam edeceklerini, hariçten gazel okuyanları muhatap almayacaklarını kaydetti.

Saha ziyaretlerinde bulundukları her ilde il eğitim değerlendirme toplantıları düzenlediklerini hatırlatan Bakan Tekin, bu konuda ilin yetkili organlarıyla yaptıkları istişare sonucunda ihtiyaç duyulan konularda gerekli tedbirleri aldıklarını ifade etti.

Mülakat konusuna değinen Bakan Tekin, şu an yürürlükte olan mevzuata göre mülakat yapmanın yasal bir zorunluluk olduğunu belirterek bazı çevrelerin öğretmen adaylarını popülist söylemlerle siyasi malzeme yaptıklarını söyledi, öğretmen adaylarının bu çevrelere pirim vermemeleri gerektiğini kaydetti.

Tekin, alan değişikliğiyle ilgili bir soru üzerine ilkesel olarak alan değişikliğini doğru bulmadıklarını ancak bu konuda kimsenin hakkının yenmeyeceği bir formül üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Öğretmenlerin özlük haklarını daha da iyileştirmek için her türlü gayreti göstereceklerini belirten Tekin, bundan önceki Öğretmen Odası Buluşmaları’nda olduğu gibi bundan sonra da öğretmenlerin talep ve beklentilerini yerine getirmeye çalışacaklarını ifade etti.

Toplantıya katılan öğretmenler ise tek tek söz alarak eğitim alanındaki görüş, öneri ve beklentilerini aktardılar. Öğretmenler, söz konusu bu buluşmaların kendilerine verilen değerin bir göstergesi olduğunu vurgulayarak bu uygulamanın devam etmesini arzuladıklarını ilettiler.