Türkiye ile Hollanda arasında JETCO Protokolü imzalandı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanı Liesje Schreinemacher ile birlikte, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri güçlendirmek için Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) Protokolü'nü imzaladı.

Türkiye ile Hollanda arasında JETCO Protokolü imzalandı

 

Bolat, Hollanda’da gerçekleştirdiği ziyaretin ikinci gününde, Schreinemacher ile bir araya geldi. Görüşmede, Türkiye ile Hollanda arasındaki ticaret hacminin artırılması, döngüsel ekonomi, yeşil dönüşüm, inovasyon gibi alanlarda işbirliğinin geliştirilmesi konuları ele alındı.

Bolat, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Ülkelerimizin ekonomik ilişkilerinin güçlendirilmesi kapsamında birçok konuyu masaya yatırdık. Ülkelerimizin sahip olduğu potansiyeli daha güçlü şekilde hayata geçirerek karşılıklı yeni ticaret ve yatırım fırsatları oluşturacağız.” dedi.

Bolat ve Schreinemacher, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri derinleştirici ve karşılıklı yatırım fırsatlarını güçlendirici hususlar üzerine mutabık kaldıkları JETCO Protokolü’nü imzaladılar. Protokol, ortak yatırımlar, müteahhitlik, döngüsel ekonomi, yeşil dönüşüm, enerji ve turizm gibi alanları kapsıyor.

Bolat, ticaret diplomasisi faaliyetleri kapsamında Türkiye’nin gücünü, oluşturacakları işbirlikleriyle artırmaya devam edeceklerini vurguladı. Bolat, “13 çeyrektir kesintisiz büyüyen ekonomimizde, istikrarlı, kalıcı ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlamayı ve Türk ekonomisinin pozitif büyümesini destekleyen çalışmaları hız kesmeden sürdüreceğiz. Bu kapsamda, ortak yatırımlar, müteahhitlik, döngüsel ekonomi, yeşil dönüşüm, enerji ve turizm konularının etraflıca ele alındığı JETCO Protokolü’nün her iki ülke için hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.