Türkiye'nin risk primi 400'ün altına indi

Yeni ekonomi yönetiminin fiyat istikrarını sağlamaya yönelik adımları ve yabancı yatırımcılarla görüşmeleri sonucunda Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) 400 baz puanın altına geriledi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) da geçen hafta politika faizini yüzde 35'e çıkardı.

Türkiye'nin risk primi 400'ün altına indi

Türkiye’nin CDS’i, 13 Ekim’den bu yana ilk kez 400 baz puanın altına inerek 398,5 baz puanda dengelendi. Bu durum, Türkiye’nin borçlanma maliyetlerinin düştüğü ve güvenilirliğinin arttığı anlamına geliyor.

TCMB, politika faizini beklentiler doğrultusunda 500 baz puan artırarak yüzde 35 seviyesine çıkardı. Banka, politika metninde kademeli sadeleşmenin devam edeceği sinyali verdi. Ayrıca bankacılık sisteminde TL’nin payını artırmaya yönelik adımlarla birlikte ihracat kredileri ve firmaların krediye erişimine yönelik uygulama kolaylıkları getirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de yabancı yatırımcılarla gerçekleştirdiği görüşmelerden olumlu sinyaller aldığını belirtti. Şimşek, dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada, ekim ayı itibarıyla proje finansmanı amacıyla yaklaşık 7,1 milyar dolar tutarında dış finansman sağlandığını bildirdi.

Şimşek ayrıca, FATF tarafından paylaşılan rapora göre, Türkiye’nin 40 FATF standardının 39’u ile uyumlu olduğunu söyledi. Şimşek, “Teknik uyum kapsamında, hazırlıkları devam eden tek husus kripto varlıklar ile ilgili çalışmalardır. Bu konuda da gerekli çalışmalarımız nihai aşamaya gelmiştir. Uygulamada sağlayacağımız etkinlik ile ülkemizi gri listeden çıkarmak için çaba gösteriyoruz.” dedi.

Türkiye ekonomisi, hem enflasyonla mücadelede hem de dış finansmana erişimde önemli adımlar attı. Bu durum, Türkiye’nin risk algısını zayıflattı ve CDS’lerini düşürdü. İsrail-Filistin çatışmasının devam ettiği ve savaşın daha geniş alanlara yayılma riskinin bulunduğu bugünlerde Türkiye’nin kredi risk primindeki gerileme umut verici. Yarın TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın Enflasyon Raporu’ndaki yönlendirmeleri de piyasalar tarafından yakından takip edilecek.

kaynak:ntv