Türk-Arap Ekonomi Forumu İstanbul'da başlıyor

Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan Türk-Arap Ekonomi Forumu'nun (TAF) 14'üncüsü, 8 Kasım Çarşamba günü İstanbul'da gerçekleştirilecek. Forumun ev sahibi Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek olacak.

Türk-Arap Ekonomi Forumu İstanbul'da başlıyor

 

Forum, ‘İş birliğinde Yeni Dönem’ temasıyla, Dışişleri Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi resmi desteğiyle, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) iş birliğiyle düzenleniyor. Forumda, Türkiye’nin doğrudan yatırım imkanları, İstanbul Finans Merkezi’nin hedefleri, enerji, sanayi, teknoloji, gıda, inşaat, dış ticaret alanlarında iş birliği fırsatları ele alınacak.

Forumun açılış konuşmalarını, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu yapacak. Forumun ilk oturumunda, Kuveyt Başbakan Yardımcısı, Petrol, Ekonomi ve Yatırım İşleri Bakanı Saad Al-Barrak, Katar Devlet Bakanı ve Serbest Bölge İdaresi Başkanı Ahmad Al-Sayed, Mısır Maliye Bakanı Mohamed Maait, Suudi Arabistan Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Ryadh M. Alkhareif, Katar Maliye Bakanlığı Müsteşarı Dr. Saud Bin Abdullah Al Attiyah, Libya Merkez Bankası Başkanı Saddek Elkaber konuşacak.

Forumun ikinci oturumunda, Türkiye’nin yatırım ortamı, İstanbul Finans Merkezi’nin vizyonu, bankacılık, finans, fintek sektörlerindeki gelişmeler, Türkiye’nin bölgesel ve küresel ekonomideki rolü tartışılacak. Forumun üçüncü oturumunda ise, enerji, sanayi, teknoloji, gıda, inşaat, dış ticaret alanlarında Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki iş birliği potansiyeli, mevcut projeler, yeni fırsatlar, ortak yatırımlar, ticaret hacmi, serbest ticaret anlaşmaları gibi konular ele alınacak.

Türk-Arap Ekonomi Forumu (TAF) Kurucusu ve Başkanı Murat Efe, forumun amacının, Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ekonomik ilişkilerde tarihi bir rol üstlenmek olduğunu belirtti. Efe, “Hükümetimiz başta olmak üzere, Arap ülkeleri hükümetlerinin, ulusal ve uluslararası dış ticaret kurumlarının, yatırım ve finans kuruluşlarının, firmalarımızın ve iş insanlarımızın destekleri ile bölgemizin ‘prestij ve istikrar’ platformu haline gelen TAF’ı ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonuyla ve kararlılıkla geleceğe taşımanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.