Şimşek'ten enflasyon hedefi: 2026'da tek haneye

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul'da düzenlenen '3. Finansın Geleceği Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ekonomik performansını, bütçe açığını, cari açığını ve enflasyonu değerlendirdi. Şimşek, Türkiye'nin 2021 yılında 1,1 trilyon dolarlık bir gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) elde ettiğini, borsanın piyasa değerinin 10,5 kat arttığını ve bütçe açığının yüzde 6'nın altında olacağını belirtti. Ayrıca, Türkiye'nin deprem sonrası inşaat malzemelerinin arttığına dikkat çekerek, bu durumun TL varlıklara talebi artıracağını ifade etti.

Şimşek'ten enflasyon hedefi: 2026'da tek haneye

Şimşek, “Enflasyon tek haneye 2026’da inmiş olacak” dedi. Gelecek sene yüzde 36, bir sonraki sene yüzde 14 ve nihayetinde tek haneye inecek. Yıllık bazda baktığınız zaman enflasyon bir süre daha yüksek. Ama çekirdek enflasyona bakarsanız son 3 ayda bir trend var. Aylık enflasyonda bir ivme kaybı var ve şuan itibarıyla yıl sonu hedefimizle aynı doğrultuya yani aynı patikaya oturmak üzere." diye konuştu.

Bakan Şimşek’in açıklamalarından satır başları;

"Son 21 yılda Türkiye ekonomisi Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) olarak 238 milyar dolardan, bu sene sonu itibarıyla muhtemelen 1,1 trilyon dolar civarına ulaşmış olacak, yeni rekorlar kırılmış olacak. Borsamızda aynı dönemde, piyasa değeri olarak 10,5 kat büyüdü. Borsanın ekonomide çok değerli bir işlevi var. Bu işlev ideal olarak, küçük birikimlerin menkul değerlere dönüşerek yatırımlara yönlendirilmesidir. Yani firmalarımızın, yatırım, büyüme, işletme finansmanı ihtiyaçlarını daha sağlıklı, kalıcı, uzun vadeli, sermaye piyasaları enstrümanları üzerinden edinmeleri çok kritik."

"Önümüzdeki dönemde, eylül ayında açıklanan Orta Vadeli Program (OVP) hedeflerini gerçekleştirerek, firmalarımızın dezenflasyon sonrasında uzun vadeli sermaye benzeri kaynaklara çok daha güçlü erişimini sağlamış olacağız. Önümüzdeki dönemde OVP’nin uygulanmasıyla, ekonomimizde öngörülebilirlik çok daha fazla artacak. Sürdürülebilir yüksek büyümenin temelleri çok daha sağlıklı şekilde atılmış olacak. Makro finansal istikrar pekişiyor, son aylarda hemen her alanda açıklanan programa bir güven var, TL varlıklara ciddi talep var. "