Robot yarışmasında Konya Başarısı

06-09 Eylül 2023 tarihleri arasında Bursa'da düzenlenen 15. Robot Yarışması'nda, Karatay BİLSEM ve Karatay Kılıçarslan BİST Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, farklı kategorilerde önemli dereceler elde etti.

Robot yarışmasında Konya Başarısı

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen robot yarışmasında katılımcılar;  "Endüstriyel Robot Kol", "Çizgi İzleyen (Temel Seviye)", "Çizgi İzleyen (İleri Seviye)", "Hızlı Çizgi İzleyen", "İnsansız Hava Aracı (Mini Drone)", "Mini Sumo", "Tasarla-Çalıştır", "Yumurta Toplama (Caretta Caretta)", "Labirent Ustası", "Tozkoparan Robot (Temel Seviye)", "Serbest Proje", "Temalı", "Su Altı Aracı (ROV)" ve "Otonom Araç" olmak üzere 14 kategoride mücadele etti.

18 farklı ülkeden 12 bin 716 katılımcının 4 bin 733 robot ile yer aldığı yarışmada, Karatay BİLSEM  öğrencileri ve öğretmenleri büyük bir başarıya imza atarak Sualtı Aracı (ROV) kategorisinde “birincilik ve ikincilik”; Tozkoparan Robot kategorisinde “birincilik ve üçüncülük”; Çizgi İzleyen (Temel Seviye) kategorisinde “ikincilik ve üçüncülük” olmak üzere altı derece elde etti.

Diğer yandan Karatay Kılıçarslan BIST Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi altı kategoride yarışmalara katıldı. Okul adına yarışan K-TEK-Pars Robot Takımı, Hızlı çizgi izleyen Kategorisi’nde 537 robot arasından  “üçüncü” olarak ilimizi gururlandırdı.

"Cumhuriyet ve Teknoloji" temasıyla "Ahican Cumhuriyet'in izinde, teknolojinin peşinde Bursa'da" sloganıyla düzenlenen yarışmada, dereceye giren öğretmenler ve öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ödüllendirildi.