Panorama ve Şehitler Abidesi'nde Tarihe Yolculuk

Konya Panorama Müzesi ve İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi, Hazreti Mevlana'nın 749. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri çerçevesinde Konya'ya gelen on binlerce misafirlerin uğrak noktası oluyor.

Panorama ve Şehitler Abidesi'nde Tarihe Yolculuk
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Hazreti Mevlana’nın 749. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri çerçevesinde Konya'ya Dünyanın 4 farklı yerinden misafirler geliyor.

Konya Panorama Müzesi ve İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi’ne yoğun ilgi gösteren misafirler burada tarihe yolculuk ediyor.

Başkan Altay, “Hazreti Mevlana sevgisiyle Konya’ya gelen misafirler, Selçuklu Dar’ül Mülk’ü Konyamız’ın tarihi dokusundan ve manevi atmosferinden oldukça etkileniyor. Misafirlerimiz, Mevlana Türbesi ile Mevlana Kültür Merkezi arasında bulunan Konya Panorama Müzesi’nde ve İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi’nde adeta tarihi bir yolculuğa çıkıyor. Konya Panorama Müzesi ve Şehitler Abidesi törenler boyunca saat 21.30’a kadar misafirlerimiz için açık olacak”dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Konya Panorama Müzesi içinde Hazreti Mevlana’nın hayatı, yaşadığı bazı sembol anlar ve 1200’lü yılların Konya’sının canlandırıldığı müze alanı, sergi alanı ile dünyadaki 25 mevlevihanenin maketinin yer aldığı iç avlu bulunuyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi’nde ise başta İstiklal Harbi olmak üzere 1. Dünya Savaşı, Kore Savaşı, Kıbrıs Barış Harekatı ve iç güvenlik sırasında vatan uğruna canını feda eden şehitlerin isimlerinin yer aldığı iç avlu, Konya’nın o dönemindeki sosyal yapısını anlatan müze, tarihteki 16 Türk devletinin bayraklarının yer aldığı havuzlu yol ve Gaziler Lokali yer alıyor.