Okul çağında ağız ve diş sağlığının önemi

Ağız ve diş rahatsızlıkları her yaşta görülebilen ve tedavi edilmesi gereken rahatsızlıklardır. Özellikle okul çağındaki çocukların birçoğunda diş çürüklerine rastlanmaktadır. Diş Hekimi Ali Ayrancı çocuklara ağız ve diş bakımı alışkanlığı kazandırılması gerektiğini vurgulayarak, ağız ve diş rahatsızlıklarının çocukların neredeyse tüm hayatını etkilediğini belirtmiştir.

Okul çağında ağız ve diş sağlığının önemi

Ağız ve diş bakımının önemini vurgulayan Dt. Ali Ayrancı şunları aktardı;  “Aslında eski zamanlara göre ağız ve diş bakımı bilincinin ebeveynlere biraz daha yerleştiğini söyleyebiliriz ancak hala doğru bilinen yanlış ve ihmaller ne yazık ki söz konusu olabiliyor. Ağız ve diş bakımı denilince kastedilenin sadece diş fırçalamaktan ibaret olduğu doğru bilinen en önemli yanlışlardan bir tanesi. Tabi ki dişleri düzenli fırçalamak, diş fırçasının belirli aralıklarla değiştirilmesi, diş macunu kullanılması çok önemli ama yeterli değil. Çünkü diş fırçalarken fark edilmeyen ve ilerleyen süreçlerde daha belirgin hale gelen ara yüz çürükleri görülebilir. Bu durumun yaşanmaması için mutlaka diş ipininde kullanılması gerekir. Diş ipinin kullanılması hem ebeveynler hem de çocuklar için önem arz etmektedir”

Ağız ve diş bakımının bebeklik döneminden itibaren başladığını vurgulayan Dt. Ayrancı; “Ağız ve diş bakımının bir yaşı yoktur. Bebeklik döneminden itibaren ağız bakımıyla süreç başlar ve hayat sonlanıncaya kadar devam eder. Burada önemli konulardan biri çocuklarda ve bebeklerde yaşa uygun, doğal ve sağlıklı ürünleri kullanmaktır. Bu konuda aileler diş hekimlerinden de destek alabilirler. Bu sayede çocuklarına ağız ve diş bakımı bilincini ve fırçalama alışkanlığını kazandırmış olurlar” Şeklinde konuştu.

Süt dişleri konusuna da değinen Dt. Ali ayrancı;  “Süt dişlerinin de masum olduğu düşünülmesin. Küçük yaş gruplarında diş çürüğü görülme oranı yüksek. Bu nedenle de iştahsızlık, sıcak- soğuk hassasiyeti, huysuzlukla diş çürüğü kendini belli edebilir. Yine bu dönemde diş konusunda hassas davranılmazsa ileriki dönemlerde çarpıklaşma da görülebilir. Belli aralıklarda herhangi bir sorun fark edilmese bile mutlaka kontrol için bir diş hekiminin kapısı çalınmalıdır” Dedi.

Ailelerin ağız ve diş bakımı konusunda öncü ve örnek olması gerektiğinin altını çizen Diş Hekimi Ayrancı, çocukların iş hayatındaki başarısını, kendine olan özgüvenini ve sosyalleşmesini bile ağız ve diş sağlığının etkilediğini söyleyerek aileleri uyardı.