O tarihte güneş tutulması görülecek! Konya'dan da gözlemlenebilecek!

Yılın ikinci güneş tutulmasına kısa bir süre kaldı. Dünya'nın birçok yerinden gözlemlenebilecek güneş tutulmasının ne zaman görüleceğini vatandaşlar merakla bekliyordu. Söz konusu güneş tutulması Konya'dan da gözlemlenecek. İşte detaylar…

O tarihte güneş tutulması görülecek! Konya'dan da gözlemlenebilecek!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yılın ikinci güneş tutulmasına sayılı bir vakit kaldı. Söz konusu güneş tutulmasının yaklaşık 2 saat süreceği ön görülüyor.  

GÜNEŞ TUTULMASI NE ZAMAN GERÇEKLEŞECEK?

Paylaşılan bilgilere göre güneş tutulması 25 Ekim'de gerçekleşecek. Söz konusu güneş tutulması Konya’dan da gözlemlenecek.

GÜNEŞ TUTULMASI TÜRKİYE'DE SAAT KAÇTA GÖRÜNECEK?

Parçalı Güneş tutulması, Türkiye Saati ile 12:43 ve 15.10 saatleri arasında meydana gelecek.

Tutulmanın maksimum evresi ile 13.57 olacak. Bu sürede Güneş diskinin yüzde 50'si örtülecek.

Konya Bilim Merkezi'nin güneş tutulması ile ilgili kendi resmi sosyal medya hesabından paylaştığı bilgi görseli ise şu şekile oldu: 


GÜNEŞ TUTULMASI NASIL İZLENİR?

Uzmanlar güneş tutulması sırasında güneşe özel koruma olmadan dürbün, teleskop veya çıplak gözle asla bakılmaması gerektiği konusunda uyarıyor. Zira, tutulma sırasında güneşe korumasız veya yeterli koruma olmadan bakılması durumunda gözlerde uzun vadede hasar yaratan etkiler meydana gelme ihtimali bulunuyor.

Güneş tutulmaları veya diğer güneş olayları sırasında güneşi gözlemlemek için özel filtreler kullanılması göz sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Güneşi gözlemlerken normal güneş gözlüklerini kullanmak ise yeterli değildir. Tutulmayı izlemeyi bekleyen gözlemciler güneş gözlemi veya tutulma gözlüğü kullanmalıdır. Bunlar mevcut değilse, güneş ışığını bir yüzeye yansıtmak için iğne deliği projektörü kullanmak da başka bir sağlıklı gözlem yöntemi olacaktır.