Nüfus Genel Müdürlüğü paylaştı: Ehliyet yenileme ücreti belli oldu? Ehliyet yenileme ücreti ne kadar oldu?

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, eski tip ehliyetlerin 15 liradan değiştirilmeye devam edeceğini duyurdu.

Nüfus Genel Müdürlüğü paylaştı: Ehliyet yenileme ücreti belli oldu? Ehliyet yenileme ücreti ne kadar oldu?
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü açıklamayı sosyal medya hesabından duyurdu. Yapılan açıklamada, “"Eski tip sürücü belgelerini değiştirme ücreti, 13 lira değerli kağıt bedeli ve 2 lira vakıf hizmet bedeli olmak üzere 15 lira olarak devam edecek" bilgisi paylaşıldı.
 

SÜRE UZATILDI
Genel Müdürlüğün açıklamasında, Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 1 Ocak 2016'da yürürlüğe giren geçici 10'uncu maddesi uyarınca değiştirilmesi zorunlu olan sürücü belgelerinin değiştirme işlemlerinin 5 yıl içerisinde tamamlanması gerektiği ve bu sürenin İçişleri Bakanlığınca uzatılabileceği belirtilmişti.

YOĞUNLUĞUN AZALTIMASI AMAÇLANDI
Türkiye ve dünyada 2020-2022'de salgın nedeniyle vatandaşların yeni tip sürücü belgeleri için müracaat edemedikleri ifade edilen açıklamada, nüfus müdürlüklerinde yoğunluğun azaltılması amacıyla 1 Ocak 2016'dan önce düzenlenen eski tip sürücü belgelerini değiştirme süresinin 31 Aralık 2022'den itibaren 2 yıl süreyle uzatıldığı bilgisi verilmişti.