Necmettin Erbakan Üniversitesi, Dünya Üniversiteleri Arasında Yükselişini Sürdürüyor

NEÜ, Devlet Üniversiteleri arasında da bu yıl bir sıra daha yükselerek 7.'liğe yerleşti. Bu verilere göre NEÜ, son iki yılda genel sıralamada 32, Devlet Üniversiteleri arasında da 26 basamak yükselmiş oldu.

Necmettin Erbakan Üniversitesi, Dünya Üniversiteleri Arasında Yükselişini Sürdürüyor

NEÜ, THE Dünya Üniversiteler 2024 Sıralaması’nda Türkiye’deki üniversiteler arasında sıralamaya dahil olan en genç üniversite olma özelliğini korumanın yanında, ‘Öğretim’ kategorisinde dünya genelinde 384. olarak ilk 500’de yer alırken Türkiye’de bu alanda 2. oldu. Bunun yanında 2022 sonuçlarında 1200+ bandında yer alan NEÜ, 2023 ve 2024 sıralamalarında bir üst seviyeye çıkarak 1000-1200 bandında konumlanırken ‘Uluslararası İş Birliği’ kategorisinde ise, 47. sıradan 10. sıraya yükseldi.

Dünya genelindeki en saygın üniversitelerin listede yer aldığı THE World Rankings sıralamasında çok önemli bir yükselme kaydettiklerini belirten NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, Üniversite olarak yükselen başarı grafiklerinin haklı gururunu yaşadıklarını kaydetti.

“Hedefimiz Türkiye’de İlk 5, Dünyada İlk 500”
Araştırma, eğitim kalitesi, bilimsel yayıncılık, büyük veri, uluslararasılaşma, üniversite-sektör iş birliği, sürdürülebilirlik, enerji verimliliği, toplumsal fayda gibi yükseköğrenimin en önemli başlıklarına odaklandıklarını, akademik olanakları artırmaları ve verdikleri desteklerle sıralamalarda beklenen olumlu gelişmeleri almaya devam ettiklerini ifade eden Rektör Prof. Dr. Cem Zorlu, “Akademik performansımızın artması adına çalışmalara hız kesmeden devam ediyoruz. Hedefimiz, Türkiye’de ilk 5, dünyada ise ilk 500 üniversite arasında yer almak. 

Yeni açıklanan THE dünya sıralamasına göre Türkiye’deki devlet üniversiteleri içerisinde ilk 10’daki yerimizi koruduğumuzu ve hatta geliştirdiğimizi görüyoruz. 2 yıl önce 33. sırada yer aldığımız listede geçen yıl 8, bu yıl da 7. olduk. Bu sonuçlar, bilimsel faaliyetlerimizde hem niceliğin hem de niteliğin artmasının bir göstergesidir. Elde ettiğimiz başarıda emeği geçen tüm hocalarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Rektör Zorlu, “Alınan sonuçlar bizler için çok önemli bir gösterge ve son yıllarda üniversitemizde bilimsel yayıncılığa ve büyük veriye verilen önemin bir yansıması… Bu noktada yürütmüş olduğumuz bilimsel yayıncılık ve akademik performans faaliyetlerinin, veriye ve bilimsel kanıtlara dayandırılarak sürdürülebilir şekilde devam etmesinin önemli olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi.
Times Higher Education World University Rankings 2024
Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması 2024, Dünya genelinde 108 ülke ve bölgeden 2 bine yakın üniversitenin 16,5 milyondan fazla araştırma yayınında 134 milyondan fazla atıf ve dünya çapında yaklaşık 68 bin bilim insanının anket yanıtlarını içermektedir. Genel olarak, veri gönderen 2 bin 500'den fazla kurumdan 680 bini aşkın veriyi toplayarak bir kurumun dört alandaki performansını ölçen (öğretim, araştırma, bilgi aktarımı ve uluslararası görünüm) toplamda 13 performans göstergesine dayanan THE, dünyanın en saygın sıralamaları arasında yer almaktadır.