Naci Görür uyardı! Faylara stres yüklenmiş olabilir

Prof. Dr. Naci Görür Adana'da yaşanan 4.3 depremin ardından önemli açıklamalarda bulundu. Görür, '6 Şubat depremleri komşu bölgelerdeki kimi faylara stres yüklemiş olabilir' dedi.

Naci Görür uyardı! Faylara stres yüklenmiş olabilir

Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabından Adana’da yaşanan 4.3 depremin ardından vatandaşları bilgilendirdi. Görür, Kırılmamış fay kesimlerinin deprem üretebileceğini ifade ederek, “Deprem bölgesindeki insanlarımla bir söyleşi: Sevgili dostlarım, hepinizin acısı büyük, sizleri anlıyorum. Endişe ve korku kimi konularda sizi etkiliyor. Depremin olduğu bölgede tekrar büyük bir deprem olmaz ve afete dönüşmez. Ancak kırılmamış fay kesimleri deprem üretebilir ama bu depremler büyük afete dönüşmez” şeklinde konuştu. 

“6 ŞUBAT DEPREMİ KİMİ FAYLARA STRES YÜKLEMİŞ OLABİLİR”

Görür, şu ifadelere yer verdi: “6 Şubat depremleri komşu bölgelerdeki kimi faylara stres yüklemiş olabilir. Bu faylar Malatya Fayı ve Adana Havzasına sarkan faylar olabilir. Bu söylediğim de bir olasılıktır. Yerbilimcilerden kesin söylemler, yorumlar beklemeyin. Deprem bilinmez. Lütfen insanlarımız için, çocuklarımız için hep beraber deprem dirençli yerleşim alanları için çalışalım ve yöneticilerimizden bunu talep edelim. Ancak bu şekilde yaralarımızı sarar ve gelecek nesillerin kalbini kazanırız, sevgiyle."