Merkez Bankası rezervleri tarihi zirveye ulaştı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Haftalık Para ve Banka İstatistikleri'ne göre, 22 Aralık itibarıyla Merkez Bankası'nın brüt rezervleri 145,4 milyar dolara yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Türkiye ekonomisindeki yükselişin öncü göstergelerinden olan brüt rezervlerdeki artış, döviz ve altın rezervlerindeki yükselişten kaynaklandı.

Merkez Bankası rezervleri tarihi zirveye ulaştı

 

TCMB’nin verilerine göre, 22 Aralık itibarıyla Merkez Bankası brüt döviz rezervleri, bir önceki haftaya göre 2 milyar 158 milyon dolar artışla 97 milyar 557 milyon dolara yükseldi. Brüt döviz rezervleri, 15 Aralık’ta 95 milyar 399 milyon dolar seviyesinde bulunuyordu. Söz konusu dönemde altın rezervleri de 767 milyon dolar artarak 47 milyar 129 milyon dolardan 47 milyar 896 milyon dolara çıktı. Böylece Merkez Bankası’nın toplam rezervleri, 22 Aralık haftasında bir önceki haftaya göre 2 milyar 925 milyon dolar yükselişle 142 milyar 528 milyon dolardan 145 milyar 453 milyon dolara ulaştı. Toplam rezervlerde mayıs sonundan 22 Aralık ile biten haftaya kadar geçen sürede artış, 46 milyar 995 milyon dolar olurken, söz konusu yükseliş yüzde 47,7’ye karşılık geldi.

Merkez Bankası’nın brüt rezervleri, uluslararası ödemelerde kullanılan ve birbirine çevrilebilir olan varlıkları ifade ediyor. Brüt rezervler, ülkenin dış borç ödemeleri, döviz kuru istikrarı ve finansal krizlere karşı bir güvence olarak görülüyor. Merkez Bankası’nın brüt rezervlerinin tarihi zirveye ulaşması, Türkiye ekonomisinin güçlenmesine ve dış şoklara karşı direncinin artmasına katkı sağlıyor.