Konya'dan 7 firma Türkiye'nin en büyükleri arasında

İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) hazırladığı Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2022 Araştırması'nda Konya'dan 7 firma yer aldı. Bu firmalar, Konya'nın sanayi ve ihracat gücünü gösterdi.

Konya'dan 7 firma Türkiye'nin en büyükleri arasında

Araştırmaya göre, Konya Şeker 63., Eti Alüminyum 139., AYD Otomotiv 176., Tümosan Motor 291., Panagro Tarım Hayvancılık 322., Enka Süt 361. ve Ova Un 409. sırada listeye girdi. Bu firmalar, Türk sanayisinin gururu haline geldi.

Konya Sanayi Odası (KSO) Başkanı Mustafa Büyükeğen, listede yer alan firmaları ve çalışanlarını tebrik etti. Konya’nın Türkiye’nin önemli sanayi şehirlerinin başında yer aldığını belirten Büyükeğen, “Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında 7 firma ile temsil edilen Konya’mız, ekonomideki tüm zorlu şartlara rağmen bu yıl da listedeki yerini koruyarak 7 firma ile yer aldı. Üreterek şehrimizin ve ülkemizin gururu olan tüm firmalarımızı ve çalışanlarını yürekten kutluyor, başarılarının artarak devam etmesini diliyorum.” dedi.

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk de listeye giren firmaları kutladı. Öztürk, “Listede, Konya Şeker 63. sırada, Eti Alüminyum 139. sırada, AYD Otomotiv 176. sırada, Tümosan Motor 291. sırada, Panagro Tarım Hayvancılık 322. sırada, Enka Süt 361. sırada, Ova Un 409. sırada yer aldı. Türkiye’nin en büyükleri arasında yer alarak gurur duymamıza vesile olan firmalarımızın yöneticilerini, tüm çalışanlarını tebrik ediyor, şehrimiz ve ülkemiz ekonomisine katkı sağladıkları için teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Öztürk, Konyalı firmaların şehrin küresel bir üretim ve ticaret merkezi olması yolunda özveriyle çalıştığını söyledi. Konya’nın en önemli avantajının çalışkan, girişimci müteşebbisler olduğunu vurgulayan Öztürk, “Konya ekonomisinde sanayi sektörünün payı her geçen yıl artmaktadır. 2022 yılında Konya’nın ihracatının yüzde 95,6’sı imalat sanayi sektöründe gerçekleşmiştir. Bununla birlikte 3,3 milyar seviyesine çıkan ihracatımız, ihracatçı firma sayımızdaki artış, istihdam artışımız Konya’nın daha fazla sayıda en büyük 500 listesine girebilecek sanayi kuruluşu çıkarma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. İlerleyen dönemlerde Konya’nın daha fazla firması ile listede yer alacağına inancımız tamdır.” ifadelerini kullandı.

 

kaynak:habertürk