Hacizli malların satışında yeni dönem: İnternetten ihale ile alınacak

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yedieminlerde çürüyen hacizli malların tasfiyesine ilişkin yeni bir uygulama başlatacaklarını duyurdu. 1 Kasım'da yürürlüğe girecek düzenleme ile hacizli malların öncelikle borçlu veya rehin hakkı sahibine, sonra da internet üzerinden ihale ile satılması sağlanacak.

Hacizli malların satışında yeni dönem: İnternetten ihale ile alınacak

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, milliyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada, yeni uygulamanın hem tarafların hem de kamu yararının gözetildiği bir sistem olduğunu söyledi. Ertemel, “Düzenleme değerlendirildiğinde yedieminlerde nedensiz şekilde çürüyen milli değerlerimizin ihale yöntemi ile satılması bu araçların sisteme geri dönmesini sağlayacaktır. Anlaşmazlık durumunda MKE'ye devri ise geri  dönüşüm, kazanım ve ekonomi noktasında yararlı olacağı gibi son olarak Kızılay'a devri ise çürüyen bu değerlerin toplumsal fayda olarak geri dönüşünü sağlayacaktır" dedi. 

Ertemel, hacizli araç almak isteyen vatandaşların da bazı hususlara dikkat etmesi gerektiğini belirtti. Ertemel, “Motorlu taşıt olarak değerlendirildiğinde yedieminlerde bulunan ve online ihale yöntemi ile satışa sunulan araçlar, ticari ihale sistemlerinden farklı olarak birtakım bilgileri içermemektedir. Örneğin aracın değişen/boya bilgileri, varsa mekanik veya elektronik arızaları tespit edilemediğinden bu konudaki bilgiler sunulmamaktadır. Dolayısı ile fiyatın piyasa fiyatı veya daha düşük olması göreceli olacaktır. Bu kaynaktan otomobil almayı düşünen vatandaşlarımız, bu kriterleri göz önünde bulundurarak satışa sunulacak otomobilleri değerlendirebilirler." diye konuştu.

kesfet haberi 

Ertelemel, hacizli mal satışına katılmak isteyenlerin de Uyap e-Satış platformu üzerinden giriş yapabileceklerini ve belirlenen teminat tutarını yatırlamalarının yeterli olacağını ifade etti. Ertemel, “Aracın satın alınamaması durumunda ise bu teminatlar geri iade edilmektedir. Satın alınması durumunda ise kanunun belirttiği şekilde ödelemer gerçekleştirilerek devir alınmaktadır." dedi.