Geleceğin Bilinçli Sürücüleri Bu Parkta Yetiştiyor

Konya'nın Karatay İlçesinde erken yaşta trafik bilincinin oluşturulması isteniyor. Bu doğrultuda şehre kazandırılan Karatay Trafik Eğitim Parkında eğitimler başladı bile.

Geleceğin Bilinçli Sürücüleri Bu Parkta Yetiştiyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de işbirliğiyle yürütülen proje kapsamında Karatay’ın genelindeki 59 okuldan ilkokul 4. sınıf 6 bin 800 öğrenci, Karatay Trafik Eğitim Parkı’nda trafik kurallarını hem uygulamalı ve hem teorik olarak öğreniyor.

Eğitimler Ulubatlı Hasan Mahallesi’nde 8 bin 900 metrekarelik alana kurulan Trafik Eğitim Parkı’nda başladı

İçerisinde simülasyon merkezi, gözetleme kulesi, trafik eğitim parkuru, tünel, yaya üst geçidi, yaya geçitleri, kavşak, mini otopark alanı, bisiklet yolu, açık otopark alanı ile çocuk oyun alanının bulunduğu Karatay Trafik Eğitim Parkı’ndaki eğitimler, her seferinde 180 öğrencinin katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Bu eğitim-öğretim döneminde Karatay genelindeki 59 okulda eğitim gören toplam 6 bin 800 ilkokul 4’üncü sınıf öğrencisinin faydalanması planlanan söz konusu eğitimlerde; akülü araçlar kullanılarak, trafik kurallarına uygun durma, duraklama ve park etme yöntemleri, uyulması gereken manevra kuralları, güvenli takip mesafesi, emniyet kemerinin önemi, trafik levhalarının ve yol işaretlerinin anlamları, trafik ışıklarında sürücü ve yaya olarak davranış metodları hakkında bilgiler veriliyor.

HEDİYELER DAĞITILIYOR

Karatay Belediyesi tarafından tahsis edilen servis araçlarıyla Karatay Trafik Eğitim Parkı’na getirilen öğrencilere hayata kurtaran uygulamalı eğitimler; park görevlileri ve öğretmenleri nezaretinde Konya İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli uzman eğitmenler ve trafik polisleri tarafından veriliyor. İlkokul 4’üncü sınıf öğrencilerine verilen eğitimler, içerikler animasyon filmleriyle de zenginleştirilirken; söz konusu proje 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Dönemi’nin sonuna kadar devam edecek.

Eğitimlerin ardından projeden faydalanan Karataylı öğrencilere içerisinde; “Trafikte Değerler ve Kurallar Eğitimi Katılım Belgesi”, İsme Özel Akülü Araç Ehliyet Kimlik Kartı, Düdük, Boyama Kitabı, Bloknot Defteri ve anahtarlığın olduğu bir de çanta hediye ediliyor.

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, eğitimlerin sorunsuz ve başarılı bir şekilde devam ettiğini ifade ederek söz konusu eğitimlerle çocuklarda trafik kültürünü erken yaşta oluşturulmasına katkı sunmayı amaçladıklarını söyledi.

Başkan Hasan Kılca; “İlçe genelinde 59 okulumuzda okuyan 4’üncü sınıf öğrencilerin katılacağı ‘Trafikte Değerler ve Kurallar Eğitimleri’ni de başlattık. Çocuklarımız bu projeyle trafik kurallarını hem teorik hem de uygulamalı olarak üstelik eğlenceli bir şekilde öğreniyor. Eğitimlere katılan ve destek veren herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.