Erdoğan'dan Gazze'ye destek: İsrail'i savaş suçlusu ilan edeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Ekim 2023 tarihinde İstanbul'da düzenlenen Büyük Filistin Mitingi'nde konuştu. Erdoğan, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını kınayarak, İsrail'i savaş suçlusu olarak dünyaya ilan edeceklerini söyledi. Erdoğan, ayrıca Hamas'ın terör örgütü olmadığını ve Gazze'nin vatan topraklarının bir parçası olduğunu vurguladı.

Erdoğan'dan Gazze'ye destek: İsrail'i savaş suçlusu ilan edeceğiz

Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

 • Mitinge 1,5 milyona yakın İstanbullunun katıldığını belirterek, Filistin davasına sahip çıkarak Gazzeli mazlumlara umut oldukları için teşekkür etti.

 • Anadolu Selçuklu Devleti’nden Osmanlı’ya ve Cumhuriyet’e kadar vatan topraklarına hükümranlık mührünü vurdukları devletlerin kurulmasında ve yaşatılmasında emeği geçenleri minnetle yad etti.

 • Türkiye’nin yer aldığı coğrafyanın semalarında bayrağın ilelebet dalgalanması, ezanların kıyamete kadar okunması için emek veren, akıl ve alın teri döken herkese şükranlarını sundu.

 • Gazze için yüreklerinin yangınını cümle aleme haykırarak, Gazze için kıyamda olduklarını ifade etti.

 • Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un dizelerini okuyarak, ufkunun uzandığı her yerde, kalplerini ve gözlerini bize çevirmiş kardeşlerinin derdiyle dertlendiklerini, yardım eli uzattıklarını, gerektiğinde sınırlarını açtıklarını söyledi.

 • Ülkenin siyasileri içerisinde Hamas’ı Netanyahu’ya bırakan talihsizler olduğunu belirterek, Hamas’ın terör örgütü olmadığını savundu.

 • İsrail’in 22 gündür açıkça savaş suçu işlediğini kaydederek, İsrail’i savaş suçlusu olarak dünyaya ilan edeceklerinin hazırlığı içinde olduklarını duyurdu.

 • Bir asır önce bu millet için Adana neyse Gazze’nin de o olduğunu hatırlatarak, Gazze’nin vatan topraklarının ayrılmaz sandıkları bir parçası olduğunu dile getirdi.

  • Çanakkale Şehitliği’ne gidilmesini tavsiye ederek, orada Balıkesirliyle Şanlıurfalının olduğu gibi Gazzeliyle Üsküplünün yan yana yattığını gösterdi.

   Erdoğan’ın konuşması, hem Türkiye hem de dünya kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Filistin tarafından destek ve takdirle karşılanan konuşma, İsrail tarafından ise tepkiyle karşılandı. İsrail Dışişleri Bakanlığı, Erdoğan’ın sözlerini ‘kışkırtıcı ve sorumsuz’ olarak nitelendirerek, Türkiye’yi ‘terörü desteklemekle’ suçladı. ABD ve Batılı ülkeler ise konuşmaya ilişkin sessiz kalmayı tercih etti.

   kaynak:trt