Ekonomistler küresel enflasyonun düşeceğini öngörüyor

Dünyanın dört bir yanından ekonomistler, bu yıl ve 2024 için küresel enflasyonun düşeceğini tahmin ediyorlar. Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) ve İsviçre Ekonomi Politikası Enstitüsü (IWP), üç ayda bir gerçekleştirilen 'Ekonomi Uzmanları Anketi'nin ekim ayı sonuçlarına göre, bu yıl için küresel enflasyon beklentisi yüzde 7'den yüzde 6,2'ye, gelecek yıl için yüzde 6'dan yüzde 5,2'ye geriledi.

Ekonomistler küresel enflasyonun düşeceğini öngörüyor

Ankette ayrıca bölgesel enflasyon farklılıkları da ortaya çıktı. Bu yıl için enflasyon beklentileri, Batı Avrupa için yüzde 4,6, Kuzey Amerika için yüzde 4,1 ve Güneydoğu Asya için yüzde 4,7 ile küresel ortalamanın altında kaldı. Buna karşın 2023 enflasyon beklentileri, Güney Asya için yüzde 17,1, Güney Amerika için yüzde 20,5, Kuzey Afrika için yüzde 55,5 ve Doğu Afrika için yüzde 36,5 ile küresel ortalamanın üzerinde bulundu.

Ifo araştırmacısı Niklas Potrafke, değerlendirmesinde, “Enflasyon beklentileri hala yüksek olsa da önceki çeyreğe kıyasla önemli ölçüde düştü.” dedi. Potrafke, ekonomistlerin, 2026 için enflasyonun Batı Avrupa’da hala yüzde 2,4, Kuzey Amerika’da ise yüzde 2,7 olmasını beklediklerini de belirtti.

kaynak:ntv