Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan öğrencilere müjde: Teknolojik cihaz ve internet desteği başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, örgün eğitimindeki üniversiteli gençlere cep telefonu ve bilgisayar desteği vereceklerini duyurdu. Ayrıca 18 yaşına giren gençlere Genç Kart verileceğini ve kültür-sanat etkinliklerinden ücretsiz ya da indirimli faydalanabileceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan öğrencilere müjde: Teknolojik cihaz ve internet desteği başlıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında kameralar karşısına geçerek önemli açıklamalarda bulundu. Öğrencilere yönelik teknolojik cihaz ve internet desteği müjdesi veren Erdoğan, “Örgün eğitimindeki üniversiteli gençlerimize vaadimiz olan cep telefonu ve bilgisayar desteğini hayata geçiriyoruz.” dedi.

Erdoğan, piyasa satış fiyatı 9 bin 500 lirayı geçmeyen cep telefonu ve bilgisayarlar için 5 bin 500 lira teknolojik cihaz desteği vereceklerini belirtti. Piyasa fiyatının yüzde 44,4, bilgisayarlar için yüzde 16,7 tutarında destek sağlayacaklarını ifade eden Erdoğan, “Bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay boyunca aylık ücretsiz 10 GB kota tanımlıyoruz. Gençlerimiz bu haklarını istedikleri üç mobil şebeke operatörlerinin üzerinden kullanabilecekler. Üniversiteli gençlerimizin teknoloji ve bilgiye erişimini artıracağız. Her iki desteğe ilişkin uygulama esasları bakanlıklarımızca belirlenecektir.” diye konuştu.

Erdoğan, ayrıca 18 yaşına giren gençlere 1 yıl süreyle geçerli olmak üzere Genç Kart vereceklerini duyurdu. Tüm gençlerin müze, tiyatro, sinema gibi kültür ve sanatsal etkinliklerden ücretsiz ya da indirimli faydalanabileceklerini söyleyen Erdoğan, “Zaman içinde imkânları daha da genişleteceğiz.” dedi.

Vergisiz modeller Türkiye’de üretilen telefonları kapsayacak ve bir üst sınırı olacak. Türkiye’de üretilen modeller içinde Samsung ve General Mobile bulunuyor. Huawei ve Apple ise bu listede yer almıyor.

Akıllı telefonlardan ilk olarak yüzde 1 oranında Kültür Bakanlığı Payı alınıyor. Bunun üzerine yüzde 12 TRT Bandrolü, ÖTV’siz fiyatı 1500 TL’yi aşmayan telefonlardan yüzde 25 ÖTV, 3000 TL’yi aşmayan telefonlardan yüzde 40 ÖTV, 3000 TL’nin üzerindeki telefonlardan ise yüzde 50 ÖTV alınıyor. Bunların üzerine de yüzde 20 oranında KDV uygulanıyor.

İşte Türkiye’de üretimi veya montajı gerçekleştirilen marka ve modellerden bazıları:

 • Xiaomi: Redmi 9C, Redmi 9T, Redmi Note 10S, Redmi 10 2022,
 • OPPO: A15, Reno 5 Lite,
 • Vivo: Y15s, Y36, Y22s, Y16
 • Samsung: Galaxy A01, Galaxy A21s, Galaxy A30, Galaxy A52, 
 • TCL: 20 SE, 20 E, L7,
 • Realme: C21, C21Y, C25 Omix: X300, X500,
 • Tecno Mobile: Camon 16,
 • General Mobile: GM21, Poco C40, Phoenix 5G, GM24 Pro
 • Casper: VIA X30 Plus, VIA M30 Plus
 • Reeder: S19 Max Pro S
 • OMIX: X5

kaynak:habertürk