Bu otomobiller sizi yolda bırakmayacak! İşte en az arıza yapan 5 otomobil markası

Otomobil almak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de araçların arıza yapma oranlarıdır. ABD'li bir araştırma şirketi, dünya çapında en az arıza yapan 5 otomobil markasını belirledi. Listede 4 Japon ve 1 Güney Kore markası yer aldı.

Bu otomobiller sizi yolda bırakmayacak! İşte en az arıza yapan 5 otomobil markası

 

Türkiye’de her geçen gün artan kur ve vergi oranları sebebiyle otomobil almak daha da zorlaşıyor, otomobil sahibi olanların da giderleri artıyor. Bu nedenle araçların sağlamlığı ve dayanıklılığı önem kazanıyor. Shiftdelete’te yer alan habere göre, Amerika Birleşik Devletleri’nden CarMD araştırma şirketi, dünya çapında en az arızalanan ilk 5 markayı belirledi. Şirket, araçların motor, şanzıman, fren, elektrik, yakıt sistemi gibi kritik parçalarındaki arızaları ve tamir maliyetlerini analiz etti. CarMD’nin araştırmasına göre en az bozulan 5 otomobil markası şöyle:

  • MAZDA: Listenin ilk sırasında bir Japon markası yer alıyor. Japon otomobil pazarının en büyük markaları arasında yer alan Mazda, CarMD tarafından hazırlanan en az bozulan otomobiller listesinde ilk sırada yer alıyor. Mazda, geçtiğimiz aylarda Türkiye pazarından çekildi. Fakat yedek parça ve servis hizmeti 10 yıl daha devam edecek.

 

  • TOYOTA: Listenin ikinci sırasında da yine bir Japon markası yer alıyor. Özellikle Türk sanayisinde “trigeri kayış değil zincir” şeklinde tanınan Toyota, motor ve şanzıman konusundaki dayanıklılığı ile biliniyor. Toyota otomatik şanzımanlarındaki vites aralıkları gibi sebeplerle spor kullanımda kullanıcılarını tam olarak memnun edemese de sağlamlık konusunda “hakkını vermek” deyimini hak ediyor.

 

  • ACURA: Türkiye’de çok bilinmeyen bir Japon markası ile listemize devam ediyoruz. Japon üretici Acura 1986 yılından beri ABD, Kanada ve Hong Kong pazarına sunduğu lüks otomobiller ile biliniyor. Bir nevi Lexus rakibi diyebiliriz. Acura diğer markalar kadar popüler olmasa da en az bozulan otomobiller listesinin 3. sırasında yer alıyor.

 

  • HYUNDAİ: Japonların arasında kendine yer bulan Güney Koreli üretici Hyundai en sağlam otomobiller listesinde kendine 4. sırada yer buldu. Türkiye’de de belirli bir popülariteye ulaşan Hyundai, geçtiğimiz dönemlerde şanzımanlarıyla ilgili yaşanan problemin ardından duruma el attı ve tekrardan en az bozulan otomobiller listesinde kendine yer buldu.
  • HONDA: Türkiye’de modifiyeyi popülerleştiren bir marka ile devam ediyoruz. Japon üretici Honda da listenin 5. sırasında kendine yer buluyor. Honda, hem performans hem de kalite açısından otomobil tutkunlarının beğenisini kazanıyor.

CarMD araştırma şirketinin belirlediği en az arıza yapan 5 otomobil markası, otomobil almayı düşünenler için bir fikir verebilir. Ancak araçların arıza yapma oranları, kullanım şekli, bakım durumu, iklim koşulları, yedek parça bulunabilirliği gibi pek çok faktöre bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle otomobil alırken sadece bu listeye göre karar vermek yerine, araştırma yapmak ve test sürüşü yapmak önemlidir.

kaynak:t24