Andımız nöbetleri başlıyor

2023-2024 yılı eğitim öğretim dönemi başladı. Türkiye Liseliler Birliği (TLB), yeni dönemi 'Andımız Kılavuz, Atatürk Yolumuz' diyerek başlattı. Liselerde Andımız nöbetlerine başlayacağını duyuran TLB'liler, okullarda her cuma Andımızı okuyacak. Atatürkçü liseliler, milli eğitimin önemli bir parçası olan öğrenci andının okullarda yeniden okutulmaya başlanması için harekete geçecek.

Andımız nöbetleri başlıyor

Türkiye’nin çeşitli illerinde bulunan lise öğrencileri ilk Andımız nöbetini 15 Eylül Cuma günü başlatacak. Andımızın okullarda yeniden okutulmasını isteyen gençler, okullarında bir araya gelerek her hafta Andımız’ı okuyacak.

ANDIMIZ’DAN KİMLER RAHATSIZ?

Cumhuriyet dönemimin Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip tarafından kaleme alınan Öğrenci Andı, PKK ile yürütülen açılım sürecinin işlediği 2013 yılında okullarda okunmasına yasak kararı çıkmıştı. 
Türk milletini bölmek, Türk gençliğini milli değerlerinden koparma çalışmasının ürünü olan bu karara yanıt da Türk gençliğinden gelmişti.
Andımız’ın okullarda yeniden okutulması için TGB, TLB, CKD gibi kitle örgütlerinin önderlik ettiği çalışmalar yürütüldü.


TÜRK’ÜZ DOĞRUYUZ ÇALIŞKANIZ
Okullarda milli eğitimin önemli bir parçası olan Andımız, Türk milletini birleştiren ve gençlere çalışkan olma, vatan sevgisi, fedkârlığı gibi değerleri de öğretmektedir. Cumhuriyet devriminin değerlerini tüm Türk gençliğinin paylaşmasını Öğrenci Andı’nın okullarda tekrardan okunması için ilk günden beri çalışma yürüten TGB ve TLB, yeni eğitim döneminde de mücadeleyi sürdürecek.Andımız nöbetleri başlıyor