Başkan Altay: “2022’de 31 İlçemizdeki Yol Yatırımlarımız 1 Milyar 320 Milyon TL

Konya Büyükşehir Belediye Başkan Uğur İbrahim Altay, Konya merkezde devam eden yeni caddeler ve ilçelerde devam eden yol yatırımlarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Başkan Altay: “2022’de 31 İlçemizdeki Yol Yatırımlarımız 1 Milyar 320 Milyon TL
banner73

Konya Büyükşehir Belediye Başkan Uğur İbrahim Altay, Konya merkezde devam eden yeni caddeler ve ilçelerde devam eden yol yatırımlarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. “Yol Medeniyettir” şuuruyla yatırımları sürdürdüklerini belirten Başkan Altay, “Konya merkezde ve tüm ilçelerimizde yol altyapısını güçlendirmek için sadece bu yıl yapacağımız yatırımların tutarı toplam 1 milyar 320 milyon liradır. Yaptığımız her şey Konya’mızın ve Konya’da yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve refahı için.” dedi.

“YOL VE ALTYAPI ÇALIŞMALARINI MİLLİ BİR SORUMLULUK OLARAK GÖRÜYORUZ”

Konya’yı her alanda kalkındırmak için yoğun bir gayret gösterdiklerini ifade eden Başkan Altay, bu gayretlerin en başında milli bir sorumluluk olarak gördükleri yol ve altyapı çalışmaları geldiğini ifade etti. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin 31 ilçede 4 bin 100 kilometrelik devasa bir yol ağına sahip olduğunu kaydeden Başkan Altay, tüm çalışmaları “Yol Medeniyettir” şuuruyla sürdürdüklerini belirtti. Başkan Altay, şehir merkezinde trafik yükünü azaltmak amacıyla daha önce Celaleddin Karatay ve İsmail Ketenci Caddelerini hizmetine sunduklarını hatırlatarak, Beyşehir Çevre Yolu ile Beyhekim Caddesi’ni birbirine bağlayacak 14,5 kilometre uzunluğundaki Abdülhamid Han Caddesi’nin de ilk etabının tamamlanarak hizmete açıldığını, ikinci etabın tamamlanmak üzere olduğunu, üçüncü etapta da çalışmaların sürdüğünü söyledi. Başkan Altay, Abdülhamid Han Caddesi’nin kamulaştırma dahil tüm etaplarıyla birlikte toplam maliyetinin 214 milyon 800 bin lira olduğunu paylaştı.

ŞEHİR TRAFİĞİNİ RAHATLATACAK 4 YENİ CADDE

Yapımına başladıkları caddelerle ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Altay, “Prof. Dr. Necmettin Erbakan Caddemiz 2,8 kilometre uzunluğa ve 30 metre genişliğe sahip olacak. Cadde, Fatih Caddesi’nden başlayarak, Azerbaycan Caddesi ve Gazze Caddesi üzerinden Antalya Çevre Yolu’na bağlantı sağlayacak. Bu caddemizin birinci etap kamulaştırmasına 140 milyona yakın bir bedel ödüyoruz. Yol yapım maliyeti ise 33 milyon 500 bin lira. İkinci etap kamulaştırmaların da 100 milyon liranın üzerinde tutacağını dikkat alırsak bu caddemiz 273 milyon 500 bin liraya mal olacak. Gazze Caddesi ile Karaman Caddesi’ni birbirine bağlayacak 64 milyon lira maliyetli Alparslan Türkeş Caddemiz; 3,6 kilometre uzunluğa ve 30 metre genişliğe sahip olacak. Hızlı Tren Demir Yolu Hattı’na paralel olacak şekilde, Çeçenistan Köprülü Kavşağı ile Antalya Çevre Yolu arasındaki bağlantıyı sağlayacak 17 milyon 500 lira maliyetli Kazakistan Caddemiz; 3,5 kilometre uzunluğunda ve 20 metre genişliğinde olacak. 23 milyon 500 bin lira maliyetli, 2,6 kilometre uzunluğa ve 20 metre genişliğe sahip olacak Karabağ Caddemiz de yine Hızlı Tren Demir Yolu Hattına paralel olacak şekilde, Çeçenistan Köprülü Kavşağı ile Antalya Çevre Yolu birbirine bağlayacak.” ifadelerini kullandı.

ÖNEMLİ KAVŞAKLAR VE ANA ARTERLER DAHA KONFORLU HALE GELİYOR

Bunlarla birlikte; son bir ay içinde Belh Kavşağı, Aslım Caddesi, Aliya İzzet Begoviç Caddesi, Ahmed Hamdi Göğüş Caddesi, Selimiye Caddesi, Akören Köprülü Kavşağı, Stadyum Otopark Yolları, Sanayi Yollarında sıcak asfalt çalışmalarını tamamladıklarını, Konya Millet Bahçesi’nin hemen yanında bulunan Stad Sokak’ta ve Şehir Hastanesi yolunda çalışmaların devam ettiği bilgisini veren Başkan Altay, Elmalı Caddesi’nde planladıkları kaplama yenileme çalışmasının yanında; Beyşehir Çevre Yolu, İstanbul Çevre Yolu ve diğer çevre yolları ile sorumluluklarında bulunan tüm ana arterlerde de yol bakım ve onarım çalışmaları yürüttüklerini aktardı.

Alican sümer

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23