Kulak Verelim..

Bakıyorum çevreme bu soruyu sormadan edemiyorum;"Bu gidişat nereye?". 

Tabi bu sorunun muhatabı birçok şey olabilir ama ben kendi çerçevemden bakınca kendime muhatap olarak ahlak,maneviyat ve müslümanlığı görüyorum. Toplumsal olarak cahiliye devreni yaşadığımızı düşünüyorum. Bu düşünce de bana bu soruyu sorduruyor. İslam Tarihimizde ki "Cahiliye" tabiri ile günümüzde ki benim düşündüğüm cahiliye devri ortak noktalara sahip. 

Bilindiği gibi İslam Tarihimizde ki cahiliye devri kaba taslak şöyleydi; Ahlaksızlık almış başını gitmiş, kumar ve faiz tüm toplumun kabul ettiği düzenler olmuş, kadına ve çocuğa verilen değer sıfırın altına inmiş, kadın erkek ilişkileri, eşler arası ilişkiler, akrabalar arası ilişkiler, dostlar arası ilişkiler dipleri görmüştü. O döneme "Cahiliyye Devri" denmesinin nedeni bu ve buna benzer ahlaki ve toplumsal çöküntüydü. Yani eğitimsiz ve bilgisiz oldukları için cahiliye olarak adlandırılmadılar. Aksine edebiyat, şiir ve birçok edebi yönden zirvedelerdi. Ama bu aklaki ve toplumsal çöküntü nedeniyle o devir "Cahiliye Devri" olarak adlandırıldı.

Gelelim günümüzü ve Cahiliye Devrini neden aynı kefeye koyduğuma. Zaten makalemin bundan önceki bölümlerini okurken "ne kadar da yaşadığımız devire benziyor" diye düşündüğünüze eminim. Şuanki yaşadığımız toplumda da kumar ve faiz meşrulaşmış, kadınlar ve çocuklar olmadık muamelelere maruz kalmış, kadın-erkek, mahrem-namahrem ilişkileri tamamen bitmiş durumda. Hayvanlara yapılan eziyetler, doğaya verilen zarar ayyuka çıkmış durumda. 

Peki gelelim neticeye... Biz bu sıkıntılı, Allah(c.c) ve Rasülünün (s.a.v) tasvip etmeyeceği, razı olmayacağı hatta üzerimize bela musibetler yağdıracağı bu durumlardan nasıl ve ne şekilde kurtulacağız?

Aslında cevap çok basit: İSLAM'IN İPİNE SARILARAK.

Nasıl ki cahiliye devrinin karanlık ortamını Allah(c.c)'ın mağfireti ve Hz. Muhammed(s.a.v) aracılığı ile islam nuru aydınlattı, bu devri de Allah(c.c) mağfireti ve Hz. Muhammed (s.a.v) aracılığı ile islam nuru aydınlatacaktır.

İslama dönersek, Kur'an'a sarılırsak, Hz. Peygamber(s.a.v)'i örnek alırsak bu cahiliye karanlığından çıkabiliriz. Aksi takdirde Allah(c.c)'ın -haşa- bize ihtiyacı yok, bizim ona ihtiyacımız var ve tek kurtuluş dediğim gibi ona dönmekte. 

SELAM VE DUA İLE... 

YORUM EKLE

banner37

banner23