Necmettin Erbakan Üniversitesi THE sıralamasında en genç üniversite olma başarısına imza attı

Necmettin Erbakan Üniversitesi Times Higher Education (THE) dünya üniversiteler sıralamasında Türkiye'deki üniversiteler arasında sıralamaya dahil olan en genç üniversite olma başarısına imza attı.

Necmettin Erbakan Üniversitesi THE sıralamasında en genç üniversite olma başarısına imza attı

Necmettin Erbakan Üniversitesi, “THE World Rankings 2022” yılı sıralamasında ilk defa sıralamaya dahil olarak Türkiye'deki 207 üniversite arasında 44. sırada yer aldı.

Necmettin Erbakan Üniversitesi, Türkiye'deki üniversiteler arasında sıralamaya dahil olan en genç üniversite oldu.

Dünya genelindeki en saygın üniversitelerin sıralamaya dahil olduğu Times HigherEducation World Rankings sıralamasında yer almanın önemini vurgulayan Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, “Üniversite olarak bilimsel yayıncılığa çok önem veriyoruz.

Türkiye'de ilk defa Bilimsel Yayınlar adıyla bir koordinatörlük kurduk. Koordinatörlüğün;yayıncı işbirlikleri, üniversitemiz bünyesinde yer alan 19 bilimsel derginin koordinasyonu ve uluslararası indekslere dahil edilmesi, akademik çeviri ve istatistik/veri analizi, kayıp atıfların birleştirilmesi ve altyapı destekleri vb.faaliyetleri sonucunda kurumumuzda bilimsel yayıncılık kültürünü oluşturduk. İki yılı aşkın bilimsel yayıncılık faaliyetleri sonucunda ‘Akademik Performans İzleme ve Değerlendirme Sistemi'nin kurulması, kurumumuza ait tüm bilimsel yayınların çıktılarının kuruma katkılarını ölçüp değerlendirilmesiyle elde edilen veriler neticesinde, Times Higher Education World Rankings gibi birçok dünya üniversite sıralamalarına dahil olduk.”

Akademik performansın artması, sıralamalarda daha üst konumlara ulaşmak adına çalışmalara hız kesmeden devam edeceklerinin altını çizen Rektör Zorlu, gerçekleştirilen faaliyetlerin ekip çalışmasıyla yürütüldüğünü belirterek akademik performans noktasında katkı sunan herkese teşekkür etti.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Bilimsel Yayınlar Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Fatih Kaleci, Türkiye'de sıralamaya dahil olan üniversiteler içerisinde en genç üniversite unvanını taşımanın çok önemli bir gösterge olduğunu ifade ederek, bu sonucun son yıllarda üniversitelerinde bilimsel yayıncılığa verilen önemin bir yansıması olduğunu söyledi.

Times HigherEducation Dünya Üniversite Sıralaması 2022, Dünya genelinde 99 ülke ve bölgeden 2 bine yakın üniversitenin 14,4 milyondan fazla araştırma yayınında 108 milyon atfı ve dünya çapında yaklaşık 22 bin bilim insanının anket yanıtlarını içeriyor.

Genel olarak, veri gönderen 2 bin 100'den çok kurumdan 430 bin veriyi toplayarak bir kurumun dört alandaki performansını ölçen, toplamda 13 performans göstergesine dayanan THE, dünyanın en saygın sıralamaları arasında yer alıyor.

İHA

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2021, 09:54

kadir kurtay


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23