Konya'da baba mesleğini sürdüren Serdar Keski 20'den fazla ülkeye ihracat yaptıklarını söyledi

Konya'da baba mesleğini devam ettiren ve 21 yıldır toprak kaplar yapan Serdar Keski, şimdilerde 20 ülkeye ihracat yaptıklarını söyledi.

Konya'da baba mesleğini sürdüren Serdar Keski 20'den fazla ülkeye ihracat yaptıklarını söyledi

Konya'da 21 yıldır baba mesleği olan çömlekçilik yaparak toprağa şekil veren Serdar Keski (31), ilkokul yıllarında babasının çırağı olarak toprakla uğraşmaya başladı.

Okuldan arta kalan zamanlarını atölyede geçiren Serdar Keski, şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş meslek grubuna giren çömlekçiliği kardeşleriyle geliştirerek 20'den fazla ülkeye ihracat yapıyor.

Çömlek, testi, güveç gibi 20 çeşit ürünü toprağı çamur haline getirerek ürettiklerini anlatan Serdar Keski, “Çömlek imalatı babamız Emir Keski'den devraldığımız bir miras.

Aşağı yukarı 30 ya da 35 yıldır bu mesleği yapıyoruz. Öncelikle kullandığımız 4-5 çeşit farklı toprak var. Çünkü her topraktan güveç olmuyor, her topraktan da testi olmaz bunları özenle seçiyoruz.

Belli aşamalardan geçirdikten sonra tesisimize getiriyoruz, içerisinde en ufak taş parçası kalmayacak şekilde filtre pres dediğimiz tesisimizde bunları en doğal şekilde imalata hazır hale getiriyoruz.”

Çömlek ustası Keski, topraktan ürettikleri ürünlerin tamamen doğal olduğunu, hiçbir katkı maddesi içermediğini dile getirdi.

"Çamur aşamasına geldikten sonra ürünlerimiz çeşitli makinelerinden geçirilerek direkt imalata hazır şekle getiriyoruz. Simit dediğimiz de yuvarlak şekle getiriyoruz, daha sonra ustalarımızın ellerine gelmiş ve imalat aşaması bu şekilde başlamış oluyor. Burada işlerini halleden ustalarımız, şekli verilmiş toprak ürünleri daha sonra fırına gönderiyoruz."

Artan hastalıklar mikroplardan dolayı doğal ürünler tercih edilmeye başlandı

Serdar Keski, vatandaşların daha sağlıklı ve lezzetli beslenmeleri bu sayede daha çok kolaylaşacağını söyleyerek, "Müşterilerimiz son zamanlarda artan hastalıklar, mikroplardan dolayı doğal ürünleri tercih etmeye başladı.

Toprak kaplar, özellikle güveçlerimiz etlerin, tavuğun, balığın, sebzelerin öz sularını kaybetmeden pişmesini sağlar ve sağlıklı lezzetli güzel sunmuş olur."

20'den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz

20 çeşit ürünü, güveç, testi ve fincan takımlarını ihraç ettiklerini anlatan çömlek ustası Keski, "Şu anda 20 ülkeye, özellikle Arap ülkelerine gönderiyoruz. Türkiye'nin birçok yerine ürünlerimiz gidiyor, bu da tabii ki yıllardır işimizi en iyi şekilde yapmamızdan kaynaklı bir durum.

Halkımız toprak ürünleri kullanmaya devam etsin. Güveçlerimizin temizliği noktasında deterjan kullanmadan temizliğinin yapılması ve daha sonra ters vaziyette kurumaya bırakılmalı.

Bu sayede bir sonraki yemekte daha kaliteli daha güzel sıkıntı yaşamadan yemek yapabilmeniz için gerekli bu yöntem. Testilerimiz içinde süzdürme özelliği olduğu için içerisindeki kireci ve yosuna dışına veriyor. Herhangi bir deterjan kullanmadan nemli bezle silmeniz yeterli."

İHA

kadir kurtay


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23