Afşar Hadimi Barajı'nın derivasyon kapakları kapatılarak barajda su tutulmaya başlandı

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ülke insanı, ülke tarımı ve ülke ekonomisi için büyük önem taşıyan projeleri birer birer hayata geçirmeye devam ediyor.

Afşar Hadimi Barajı'nın derivasyon kapakları kapatılarak barajda su tutulmaya başlandı

Konya'nın Taşkent ilçesi Ilıcapınar Deresi üzerinde Konya Ovası Projeleri (KOP) kapsamında inşa edilen, temelden 127 metre yüksekliğe ve 364 milyon m3 su depolama kapasitesine sahip olan Afşar Hadimi Barajı su tutmaya başladı.

Afşar Hadimi Barajında depolanacak olan sular, inşaatı devam eden Hadimi Tüneli vasıtasıyla Bağbaşı Barajı'na aktarılacak, oradan da Mavi Tünel ile Konya'ya ulaşacak. 18 kilometre uzunluğunda ve 4,4 metre çapındaki Hadimi Tüneli inşaatında çalışmalar devam ediyor.

Konya-Çumra 3. Merhale Projesi kapsamında, Yukarı Göksu Havzası'nın Akdeniz'e boşalan sularının bir kısmı Konya Kapalı Havzası'na ulaştırıldı.

Bu zamanda inşası tamamlanan tesislerle tarım arazilerine su verilmeye başlanırken, Konya'nın içme suyu temini de sağlandı. Yeraltı suyu kullanımı azaldı.

Tüm tesislerin tamamlanmasıyla sulamaya verilen suyun daha çok artırılması, enerji üretilmesi ve yeraltı suyunun daha çok desteklenmesi hedefleniyor.

Tamamlanan her tesis, vatandaşlarımızın hayatına doğrudan etki ediyor

Bağbaşı Barajı ve Mavi Tünel'in 2015 yılında faaliyete başladığını, Bozkır Barajının geçtiğimiz yıl su tuttuğunu ve şimdi de Afşar Hadimi Barajı'nın su tutmaya başladığını söyleyen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “KOP, Konya için ülkemiz için de çok önemli bir projeler.

Bu projeler ait tesisler birer birer hizmete alınıyor. Büyük mutluluk yaşıyor, gurur duyuyoruz. Çünkü tamamlanan her tesis vatandaşlarımızın hayatına doğrudan etki ediyor.

Apa-Hotamış 1, 2 ve 3 sulamaları inşaatı hızla devam ediyor. Diğer sulama projeleriyle birlikte önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Konya Ovası'nın büyük kısmı modern sulama şebekesine kavuşmuş olacak. Bu işlerin hepsi birbiriyle bağlantılı ve her biri çiftçilerimizin yüzünü güldürecek, gıda arzı ve güvenliğinin teminatı olacak işler.”

İHA

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2021, 18:09

kadir kurtay


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23