STK'lar Rapor Verdi

Konyalı sanayiciler, STK’ların hazırladığı Konya’da Yerli Otomobil Raporu’nu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’a sundular.

STK'lar Rapor Verdi

Konyalı sanayiciler, STK’ların hazırladığı Konya’da Yerli Otomobil Raporu’nu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’a sundular. Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, yönetim kurulu üyeleri ve Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız’la  birlikte Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ı ziyaret etti. Yerli otomobil ve Konya sanayisinin taleplerinin görüşüldüğü ziyarette KSO Başkanı Kütükcü, Bakan Işık’a Konya’nın yerli otomobil raporunu sunarak, bu konuda her türlü göreve hazır olduklarını vurguladı. Bakan Işık ise, Konya’nın sanayide önemli bir şehir olduğunu, kendilerinin yerli otomobil yatırımını Anadolu’da görmeyi her zaman istediklerini söyledi.  

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’a Konya Valiliği, KOP, KTO, KTB, KSO ve MEVKA tarafından hazırlanan ‘Konya’da Yerli Otomobil Üretilebilirlik Ön Değerlendirme Raporu’nu sunan Başkan Kütükcü, “Türkiye’nin yerli otomobil üretme çalışmalarını takdirle izliyoruz. Ülkemizin böyle bir girişimde bulunması, bu ülkenin birer ferdi olarak göğsümüzü kabartıyor.  Konya olarak yerli otomobil yatırımına talibiz ve bu konuda bize verilecek her türlü göreve hazırız. Şehrimiz bu yatırıma ev sahipliği yapacak sanayi altyapısına da, üretim kabiliyetine de sahip. Ayrıca yatırımın Marmara Havzası’nın dışında, Konya gibi bir Anadolu şehrinde yapılması da ülkemizin bölgesel kalkınma sürecine ivme kazandıracaktır” dedi. Kütükcü ayrıca, ziyarette Bakan Işık’tan Konya Organize Sanayi Bölgesi’nin 6’ncı genişleme bölgesinde yer seçimi için destek isterken, Konya sanayisinin sorunları ile taleplerini içeren bir rapor da sundu.  

 

“Konya’da herkes yerli otomobili istiyor”  

Ziyarete katılan AK Parti Konya Milletvekili ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız da,  Bakan Işık’tan Konya’ya destek istedi. Altunyaldız, yerli otomobilin Konya’da heyecan yarattığını ve şehrin yatırıma ev sahipliği yapmak konusunda birlikte hareket ettiğini hatırlatarak, Konya’da herkes yerli otomobil yatırımını istiyor ve her türlü desteğe, fedakârlığa da hazır” şeklinde konuştu.  

Konya Sanayi Odası’nın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise, Konya’nın sanayide önemli bir şehir olduğunu, kendilerinin ise yerli otomobil yatırımını Anadolu’da görmeyi her zaman istediklerini söyledi. Hükümet olarak, bakanlık olarak Anadolu’yu kalkındırma stratejilerinin olduğunu vurgulayan Bakan Işık, “Tabi bu yatırımcının tercihi olacak. İnşallah babayiğidi Konya’dan çıkarırız. Devlet olarak yerli otomobili her aşamada destekleyeceğiz. Şubat ayından sonra bu işle ilgilenen insanları davet edeceğiz. Yerli otomobil çalışması bizim için çok önemli. Bu alanda bir yandan dünya devleriyle yarışırken, diğer yandan menzili artırma konusunda niş bir alana giriyoruz” ifadelerini kullandı.  

KSO’nun bakanlık ziyaretine Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Veli Tekelioğlu ile Yönetim Kurulu Üyeleri İbrahim Bozkurt Çağlayan ve Hüsamettin Sönmez de katıldı. (Haber Merkezi)  

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2020, 01:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23