Konya vazgeçilmez şehir

Kıbrıs Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, “Konya bizim için vazgeçilmez bir şehirdir. Buranın gelenekleri ve yemek kültürü Kıbrıs'ta da yaşanıyor” dedi.

Konya vazgeçilmez şehir

Kısa adı SEGEP olan Selçuklu Gençlik Platformu'nun organizesi ile düzenlenen etkinliklere katılmak üzere Konya'ya gelen Kıbrıs Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, Konya Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti. KGC Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Özdemir ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle uzun süre sohbet eden Kıbrıs Din İşleri Başkanı Talip Atalay, Konya'da olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek “Konya bizim için vazgeçilmez bir şehirdir. Kıbrıs'ta bulunan çok sayıda Konyalı ailelerimiz var. Buranın kültürü, gelenekleri, yemek kültürü Kıbrıs'ta da yaşanıyor. Bunun için Konya'ya olan gönül bağlılığımız bizim için çok önemli” dedi.  

Kıbrıs'ta yaşanan son gelişmeleri de değerlendiren Atalay, “Kıbrıs bölge olarak gerçekten bir barış adası. Bölgemizde barış fiilen zaten var biz bunun devam edilmesini ve korunmasını istiyoruz. Türkiye'nin bize karşı gösterdiği hassasiyet, verdiği maddi ve manevi tüm destekler bizim orada en büyük dayanağımız. Kıbrıs'ta da Türkiye'de olduğu gibi siyasi gelişmeleri sizlerde takip ediyorsunuz. Benim özellikle vurgulamak istediğim siyaseti zaten hem burada hem Kıbrıs'ta siyasetçilerimiz yapıyor. Bizim üzerimize düşen görev orada yaşayan kardeşlerimizin dini isteklerine yeterince cevap verebilmek. Bunu da Kıbrıs Din İşleri Başkanlığı olarak yerine getirdiğimize inanıyorum" diye konuştu.  

Yavru Vatan Stratejik Olarak Önemli  

Gazeteciler Cemiyetine yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir ise, "Yıllardır hep Yavru Vatan diye bağrımıza bastığımız Kıbrıs bizim için gerçekten hem manevi hem strateji olarak çok önemli. Siz Konya hakkında nasıl düşüncelere sahipseniz bizim de Konya olarak sizlere karşı olan duygularımız aynı. Kıbrıs gibi manevi değerleri yüksek geleneklerimizin ve bir çok kültürümüzün aynı olduğu bir yerde sizin çalışmalarınız çok değerli. Orada yaşayan kardeşlerimizin dini bilgilerini geliştirmek ve onlara bu alanda hizmet vermek çok güzel ve bir o kadar da kutsal bir görev. Bunun için sizin başarılarınızın devamını dilerim'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2020, 00:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23