BAŞKAN PEKYATIRMACI,“SELÇUKLU'DA ENGELSİZ YAŞAM ALANLARI OLUŞTURMAYA DEVAM EDİYORUZ”

· Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü yayınladığı mesajında ,"Engelli dostu projeleri hayata geçirerek engelleri kaldırmanın, onlara hak ettikleri sevgi ve saygıyı göstermenin derdindeyiz.

BAŞKAN PEKYATIRMACI,“SELÇUKLU'DA ENGELSİZ YAŞAM ALANLARI OLUŞTURMAYA DEVAM EDİYORUZ”
banner56


Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, 3 Aralık Dünya Engeller Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Selçuklu Belediyesi’nin engelli dostu bir belediye olduğu vurgusunu yapan Başkan Pekyatırmacı; “Günümüz belediyecilik anlayışı ile sosyal sorumluluğu ön planda tutan, engellilerimizin de her türlü ihtiyacına cevap verecek projeler uyguluyoruz" dedi.

Yeni Bir Sosyal Sorumluluk Projesini Daha Hayata Geçiriyoruz

Türkiye'ye örnek, şehrin ilk ve en büyük Otizm Merkezi olan Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Merkezi'ni (SOBE) hayata geçirdiklerini ifade eden Başkan Pekyatırmacı," Selçuklu Belediyesi olarak, merkezimizde otizmli çocuklarımızın rehabilitasyonları, mesleki gelişimleri ve diğer tüm ihtiyaçlarının giderilmesi için faaliyetler yürütmeye gayret gösteriyoruz.Belediyemiz ve Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) işbirliğinde burada örnek bir projeyi hayata geçireceğiz. “SOBE İle Otizmli Bireyler İş Hayatında Projesi” kapsamında Konya’da bulunan otizmli bireylerin yararlanabileceği bir sosyal girişim merkezi kurulacak olan bu merkezde galoş üretim atölyesi, mutfak sanatları atölyesi, el sanatları ve seramik atölyesi, paketleme atölyesi, tanıtım ve sunum atölyesi gibi yenilikçi modelin uygulanması sağlanacak, bu sayede mesleki anlamda gelişim kazanan otizmli bireylerimiz hem sosyal hayata daha kolay adapte olabilecekler hem de istihdama katılacaklardır. Bu proje onların sosyal hayata kazandırılması noktasında ürettiğimiz projelerden sadece bir tanesi. Devamında da kazandıracağımız yeni projelerle gelişimlerine katkı sağlamaya devam edeceğiz" dedi.

Engelli Vatandaşlarımızın Hayatını Kolaylaştırıyoruz

Selçuklu Belediyesi olarak engelli vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak için pandemi döneminde de yoğun bir şekilde çalıştıklarını ifade eden Başkan Pekyatırmacı, "Hayata geçirdiğimiz tüm hizmetlerde engelli hemşehrilerimizi de düşünerek planlama yapıyoruz. Hissedilebilir uyarı ve takip zemin ürünlerimiz ile belediye hizmet binamızı görme engelliler için daha erişilebilir hale getirdik. “Tüm Engelleri Kaldırıyoruz” sloganı ile yola çıkan Engelli Taşıma Aracı, tekerlekli sandalye ile yaşayan engelliler için

yapılan özel aparat ile yükleme ve taşıma yapıyoruz. Bunun yanında görme engelli, zihinsel engelli, spastik engelli ve işitme engelliler engelli taşıma aracı ile evlerinden alınıyor ve istedikleri yere bırakılıyor. Daha sonra burada işini tamamlayan engelliler evlerine geri götürülüyor. Bu kapsamda 2020 yılında gerçekleştirilen 292 sefer ile engelli vatandaşlarımıza hizmet verdik. Ayrıca kanser tedavisi gören 328 engelli vatandaşımızın tedavi için hastaneye nakli gerçekleştirildi. Tüm bu çalışmaların yanı sıra Selçuklu'nun 10 farklı noktasına engelli vatandaşlarımızın akülü araçlarını şarj edebilmeleri amacıyla Engelli Şarj İstasyonu kazandırdık.İlçemizde yaşayan engelli kardeşlerimizin tekerlekli sandalyelerinin bakımı belediyemiz tarafından gerçekleştiriliyor.Selçuklu'da engelli hemşehrilerimizin hayatını kolaylaştırmayı büyük bir sorumluluk olarak görüyor, onların sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerde bulunmalarını sağlamak amacıyla çalışmalar yapıyoruz" dedi.

Engelli sporcularımız ülkemizin gururu oldular

Selçuklu Belediyespor Kulübü bünyesinde ulusal ve uluslararası alanlarda başarılara imza atan engelli sporcuların da yer aldığını dile getiren Başkan Pekyatırmacı ,"Elde ettikleri başarılarla şehrimiz ve ülkemize mutluluk yaşatan engelli yeteneklerimizle gurur duyuyoruz. Son dönemde Selçuklu Belediyespor Kulübü Milli Sporcumuz Batuhan Şimşek, Taekwondo branşında İşitme Engelliler Dünya Şampiyonluğu, Olimpiyat üçüncülüğü ve üst üste 4 kez Türkiye Şampiyonu olarak büyük bir başarıya imza attı. Yine bir diğer işitme engelli sporcumuz Beyza Akış ise ilk kez katıldığı Türkiye İşitme Engelliler Türkiye Şampiyonasında altın madalya kazanma başarısı gösterdi.Başarılarıyla bizleri gururlandıran, azim ve kararlılıklarıyla hepimize ilham kaynağı olan engelli kardeşlerimizi canı gönülden tebrik ediyorum" diye konuştu.

Rahime

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23