Ali Ulvi Kurucu Anıldı

İkindi Sohbetlerinde Vefatının 14. Yılında Ali Ulvi Kurucu’yu anlatan Mustafa Sabri Küçükaşçı, “Ali Ulvi Kurucu çok yönlü bir ilim, sanat ve kültür adamıydı” dedi.

Ali Ulvi Kurucu Anıldı

İkindi Sohbetlerinde Vefatının 14. Yılında Ali Ulvi Kurucu’yu anlatan Mustafa Sabri Küçükaşçı, “Ali Ulvi Kurucu çok yönlü bir ilim, sanat ve kültür adamıydı” dedi.

 

Konya Büyükşehir Belediyesi ile Kültür Sanat ve Fikir Adamları Derneğinin ortaklaşa düzenlediği İkindi Sohbetleri’nin bu haftaki konuşmacısı Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı ve Marmara Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşçı, “Vefatının 14.Yılında Ali Ulvi Kurucu”yu anlattı.Koyunoğlu Müzesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İlim Yayma Cemiyeti Konya Şube Başkanı Mehmet İncili, KOSKİ eski genel müdürü Ali Rıza Kapçı, Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Mücahit Sami Küçüktığlı, SÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi dekanı Prof. Dr. Ali Boran, NEÜ İlahiyat Fakültesi eski dekanı Prof. Dr. Saim Arıtan, Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Büyükşehir Belediyesi Otogar Müdürü Ömer Lütfi Ersöz, yazarlar, sanatçılar, basın mensupları ve öğrenciler katıldı.

KONYALILIK ÖZELLİĞİNİ HİÇ KAYBETMEDİ

Sözlerine “Bir işin dinîsi lâdinîsi olmaz. Çünkü biz medeniyet fikri olan bir kültürün insanlarıyız. Bizim medeniyet fikrimizin içerisinde din içi, din dışı gibi şeyler yoktur” şeklinde başlayan Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşçı, Ali Ulvi Kurucu’nun güftelerinin TRT repertuvarına kazandırılmasında büyük emeği olduğunu ve bu ilahileri birçok sanatçının seslendirdiğini söyledi. Ali Ulvi Kurucu’yu anlamanın kolay olmadığını ifada eden Küçükaşçı, onun farklı coğrafyalarda yaşamış çok yönlü bir ilim, kültür ve sanat adamı olduğunu; fakat Konyalılık özelliğini hiç kaybetmediğini, büyük aile mefhumunu hayatında yaşayan ve devam ettirmek isteyen bir insan olduğunu söyledi. Programda Ali Ulvi Kurucu Bilgehanesi öğrencileri tarafından Ali Ulvi Kurucu’nun bestelenmiş şiirlerini ilahi olarak seslendirildi ve şiirlerinden örnekler okundu. Ali Ulvi Kurucu’yu anlatan kısa bir tiyatro gösterisi de yapılan programa gelenlere Akademik Sayfalar’da yayınlanan “Ali Ulvi Kurucu Özel Sayısı” ve belediye yayınları dağıtıldı.Program sonunda Prof. Dr. Ali Osman Koçkuzu’nun yaptığı duanın ardından konuşmacı Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşçı’ya günün anısına Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek tarafından büyükşehir kültür yayınları ile Seyit Küçükbezirci tarafından Kültür Sanat ve Fikir Adamları Derneğinin Şükran Belgesi takdim edildi. (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2020, 02:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23