'Akademisyenler Teröre Karşı' bildirisine yoğun destek

Selçuk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Metin Aksoy öncülüğünde yayımlanan "Akademisyenler Teröre Karşı Bildirisi"ne 24 saati geçmeden binin üzerinde akademisyen imza attı.

'Akademisyenler Teröre Karşı' bildirisine yoğun destek

Doç. Dr. Aksoy, Eğitim-Bir-Sen Konya Şubesi'nde düzenlediği basın toplantısında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde artarak devam eden terör olaylarından rahatsızlık duyduklarını söyledi. Akademisyenler olarak terörle birlikte anılmaya karşı çıktıklarını belirten Aksoy, şunları kaydetti:

 

"Akademisyenlerin ismini kullanarak uluslararası kamuoyunu ülke içerisindeki operasyonlara müdahale etmeye çağıracak kadar mesnetsiz açıklamalar yapmaya yönelen akademik camiayı kınıyoruz. Bunların bütün akademisyenleri töhmet altında bırakmasını kabul etmiyoruz. Akademisyenlerin terörle anılmasına karşı çıktığımızı göstermek için Türkiye genelindeki akademisyenler olarak 'Akademisyenler Teröre Karşı' adıyla yayımladığımız bildiriye imza kampanyası başlattık. Bildiriye destek artarak devam ediyor. Şu an itibarıyla 24 saat dahi olmadan ülkenin dört bir yanından bin 500 civarında akademisyen bildiriye imza attı. Bildiriye imza atan akademisyenler olarak üzerimize düşen her türlü çalışmayı üstlenmeye hazır olduğumuzun bilinmesini isteriz. İsteyenler, terorekarsiyiz.blogspot.com sitesinden bildiriyi okuyup kampanyaya imza atabilir. Bu ülkenin akademisyenleri olarak masum halkın yaşam, eğitim, sağlık, ifade hürriyeti gibi temel haklarına kasteden, mallarına el koyan, halkı yoksullaştıran, demokratikleşmeyi, barışı ve kalkınmayı engelleyen terörün, ülke huzuru adına bir an önce bitirilmesini ümit ediyoruz."

 

-Doç. Dr. Akyeşilmen'in bildiriden imzasını çekmesi Aksoy, SÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nezir Akyeşilmen'in "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin bildirisine desteğini geri çektiğini hatırlattı. Bölüm arkadaşı olan Akyeşilmen ile bu konuda görüştüğünü ifade eden Aksoy, "Kendisine iletilen metnin tamamen çok farklı bir metin olduğunu, metnin daha sonra değiştirildiğini söyledi. Bu imza kampanyası basına açıklanmadan mail gönderip isminin çıkartılmasını istediğini fakat isminin çıkarılmadığını söyledi. Arkadaşımız bugün itibarıyla noter aracılığıyla basına durumu bildirecek. Bu noktada arkadaşımıza kesinlikle sahip çıkıyoruz. Nezir hoca bizim kampanyamıza da imza attı" diye konuştu.  

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2020, 06:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23