54. KONYA ÂŞIKLAR BAYRAMI BU YIL “KARABAĞ AŞKIYLA” YAPILDI

YURTİÇİ VE YURTDIŞINDAN 10 ÂŞIĞIN KATILDIĞI PROGRAM, PANDEMİ DOLAYISIYLA SEYİRCİSİZ GERÇEKLEŞTİRİLDİ HASAN KILCA: BU YILKİ BAYRAMIMIZI AZERBAYCAN’A ARMAĞAN EDİYORUZ

54. KONYA ÂŞIKLAR BAYRAMI BU YIL “KARABAĞ AŞKIYLA” YAPILDI
banner56


Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Karatay Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen “Karabağ Aşkıyla 54. Konya Âşıklar Bayramı”, Konyalı 4 âşık ve halk ozanının yanı sıra yurtdışından 6 aşığın interaktif katılımıyla gerçekleştirildi. Pandemi nedeniyle seyirci olmadan yapılan program, Ermenistan işgalindeki Azerbaycan topraklarının kurtarılması dolayısıyla Azerbaycan’a armağan edildi. Yüzlerce yıldır sürdürülen aşıklık geleneğinin korunması ve geleceğe taşınması amacıyla düzenlenen Konya Aşıklar Bayramı’nın Karatay’a çok yakıştığına vurgu yapan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, “Bu yılki Aşıklar Bayramımızı kardeş ülke Azerbaycan’ın büyük zaferine armağan ettik. Onların sevinci bizim sevincimiz, hüzünleri bizim hüznümüzdür” dedi.

Karatay Belediyesi’nin bu yıl ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Karabağ Aşkıyla 54. Konya Âşıklar Bayramı” gerçekleştirildi. Ermenistan işgalindeki Azerbaycan topraklarının kurtarılması dolayısıyla program bu yıl “Karabağ Aşkı” temasıyla düzenlendi.

PROGRAMA KONYA’DAN 4, GÜRCİSTAN VE AZERBAYCAN’DAN 8 AŞIK KATILDI

Korona Virüsü salgını nedeniyle seyircisiz bir şekilde yapılan “Karabağ Aşkıyla 54. Konya Âşıklar Bayramı”na Konya’dan Yağız Ozan mahlaslı Âşık Arif İnan Yıldırım, Aşık Zikri Aliyar ile Öksüz Ozan mahlaslı Ahmet Yıldırım ile Aşık Bizari mahlaslı Hüseyin Çiftçi olmak üzere Konya’dan 4 aşık katıldı.

“Karabağ Aşkıyla 54. Konya Âşıklar Bayramı”na Konyalı âşıkların katılımlarının yanı sıra yurtdışından âşıkların da katılımı oldu. Gürcistan Borçalı’dan Efgan Şamilov ve Nargile Mehdiyeva, Azerbaycan Bakü’den ise Kemale Kubatlı, Mubariz Aliyeva, Gülara Azaplı ve Hafız Kerimov da interaktif bir şekilde programa katılarak aşıklar bayramına renk kattılar.

Programda aşıklar ve halk ozanları; Ermenistan işgalindeki Azerbaycan topraklarının kurtarılması dolayısıyla birbirinden güzel şiir, türkü, koçaklama ve güzellemeleri seslendirerek hünerlerini sergilediler. Aşıklar arasındaki atışmaların yanı sıra Konya’dan Yağız Ozan mahlaslı Âşık Arif İnan Yıldırım ve Aşık Zikri Aliyar arasındaki dudak değmez gösterisi de yine görülmeye değerdi.

AŞIKLIK GELENEĞİNİ VE BU KIYMETLİ KÜLTÜRÜMÜZÜ KORUYUP YAŞATMAK EN ÇOK KARATAY’A YAKIŞIRDI BİZ DE BUNU YAPIYORUZ

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, geçtiğimiz yıl olduğu gibi ”Karabağ Aşkıyla 54. Konya Âşıklar Bayramı”na da ev sahipliği yaptıkları için çok mutlu olduklarını söyledi.

Aşıklık geleneğinin asırlardır medeniyetimizde ve kültürümüzde çok önemli bir yer tuttuğunun altını çizen bu yönüyle Aşık’ın da bulunduğu toplumun önemli bir sözcüsü konumunda olduğunu kaydeden Başkan Hasan Kılca, “Oldukça derin bir hissiyata sahip olan âşıklarımız, Aşıklık geleneğini yüzlerce yıldır sürdürmektedirler. Toplumumuzun bağrından yükselen aşıklarımızın edebi sanatlar ve musikiyle birleştirerek yaptığı bu atışmaların yok olup

gitmemesi için, ülkemizin dört bir yanında Aşıklar Bayramları düzenlenmektedir. Konyamızda da bu bayramlar, 1966 yılından bugüne kadar büyük bir başarıyla icra edilmektedir. Şehrimizin kültürel, sanatsal ve sosyal açıdan önemli bir merkezlerinden biri haline gelen Karatay’ımızın temsilcileri olarak bizler de, Konya Aşıklar Bayramı’nın geçtiğimiz yıl yapılan 53’üncüsüne ev sahipliği yaptık. Bu yıl da 54’üncüsünü büyük bir memnuniyetle düzenledik. Medeniyetimizin her açıdan eşsiz unsuru olan Aşıklık geleneğini yaşatmak, korumak ve geleceğe aktarmak elbette böylesine köklü bir geçmişe sahip olan Karatay’ımıza yakışırdı” ifadelerini kullandı.

54. AŞIKLAR BAYRAMIMIZ AZERBAYCAN’A ARMAĞAN EDİYORUZ

Pandemi dolayısıyla bu yıl aşıklar bayramının Konya’dan 4 aşığın katılımıyla ve seyircisiz bir şekilde gerçekleştirdiklerini aktaran Hasan Kılca, Ermenistan işgalindeki Azerbaycan topraklarının kurtarılması dolayısıyla bu yılki temalarını “Karabağ Aşkıyla” olarak belirlediklerini ifade etti.

Kılca, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu yıl 54’üncüsünü düzenlediğimiz Konya Aşıklar Bayramımızı kardeş ülke Azerbaycan’ın büyük zaferine armağan ettik. Onların sevinci bizim sevincimiz, hüzünleri bizim hüznümüz diyoruz. Hem kendi topraklarını savunmak hem de işgal altındaki Karabağ'ı kurtarmak için harekât başlatarak büyük bir zafer kazanan Azerbaycan’ın yanında olduğumuzu bu vesileyle bir kez daha ifade etmek istiyorum. Gönül coğrafyamızın barışına ve refahına yönelik yaptıkları katkıları dolayısıyla kardeş ülke Azerbaycan’ı kutluyor, kendilerine Karatay’ımızdan selam ve sevgilerimizi iletiyorum. Bizler de Karatay Belediyesi olarak, gönül coğrafyamızın bu ortak kültürünü daha da geliştirmeye, düşünce hayatımızı zenginleştirmeye ve Aşıklık gibi oldukça kıymetli olan daha birçok değerimizi gelecek kuşaklara aktarmaya devam edeceğiz. Şehrimizdeki sanatsal, sosyal ve kültürel faaliyetlerin, sanatçılarımızın, münevverlerimizin ve ilim adamlarımızın her daim destekçisi olacağız. 1966 yılından beri Âşıklar Bayramının şehrimizde düzenlenmesinde emekleri olan Feyzi Halıcı ve Ali Berat Alptekin hocalarımıza da Allah’tan rahmet diliyorum.”

AŞIK VE HALK OZANLARINDAN KARATAY BELEDİYESİ’NE TEŞEKKÜR

Öksüz Ozan mahlaslı Ahmet Yıldırım, “Karabağ Aşkıyla 54. Aşıklar Bayramı”nın pandemi dolayısıyla bu yıl seyircisiz bir şekilde yapıldığını söyleyerek 1966 yılından beri düzenlenen programların kültürel açıdan Konya’nın yüz akı olduğuna vurgu yaptı. Ahmet Yıldırım, şunları kaydetti: “Türkiye’nin hiçbir ilinde 54’üncüsü yapılan bir kültürel etkinlik yoktur. Bu güzellik de Konya’ya ve Konyalılara mahsustur. Karatay Belediyesi, Konya Aşıklar Bayramlarının 53. ve 54’üncünü düzenlemesinin yanı sıra bugüne kadar düzenlenen etkinlikleri de kitaplaştırarak bu kültürel değerimizi adeta zirveye taşımıştır. Bu vesileyle Karatay Belediye Başkanımız Sayın Hasan Kılca’ya teşekkür ediyorum.”

Aşık Aliyar mahlaslı Zikri Aliyar da sözlerine programı düzenleyen Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’ya teşekkür ederek başladı. Zikri Aliyar, “Başkanımız ve belediyemizi bu kültürümüze değer verdiği için kutluyorum. Aşıklar bayramımızı Korona Virüsü salgınına rağmen sınırlı sayıda aşığımızın katılımıyla da olsa gerçekleştirdik. Bu virüsten kurtulduğumuzda İnşallah yine halkımızla iç içe ve çok daha coşkulu programlara yeniden kavuşuruz” dedi.

Yağız Ozan mahlaslı Aşık Arif İnan Yıldırım, “54. Konya Aşıklar Bayramı, diğer bayramlar gibi coşkulu başladı ve coşkulu bir şekilde tamamlandı. Programın bu şekilde düzenli ve özenli

bir şekilde yapılmasında büyük katkıları olan Karatay Belediye Başkanımız Sayın Hasan Kılca’ya çok teşekkür ediyorum. Geçen sene ‘Vatan Aşkıyla’ bu yıl ise ‘Karabağ Aşkıyla’ yapıldı programımız. Kardeş ülke Azerbaycan’ın zaferine tüm dünya şahitlik etti. Bizler de bu zaferi sahnemize taşıdık. Konyamız Türk dünyasındaki yeri apayrıdır çünkü Konya Türk dünyası ozanlarının sesidir. Bu bağlamda bu yıl bizler de Karabağ’ın, orada cephede çarpışan askerlerin sesi olduk. İnşallah bu bayramımızın 55. ve 100’üncüsünü de görürüz” ifadelerini kullandı. Aşık Bizari mahlaslı Hüseyin Çiftçi ise “Karabağ Aşkıyla 54. Konya Âşıklar Bayramı”nın Koronavirüs salgınına rağmen güzel bir programa dönüştüğüne vurgu yaparak programın düzenlenmesi dolayısıyla Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’ya teşekkür etti.

Vatan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23