Zırhlı Araç Pusat 8’inci Konya Bilim Festivali’nde sergileniyor

TÜMOSAN tarafından geliştirilen yüzde 100 yerli ve milli Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Pusat, 8'inci Konya Bilim Festivali'nde sergileniyor.

Zırhlı Araç Pusat 8’inci Konya Bilim Festivali’nde sergileniyor

Albayrak Grubu şirketlerinden TÜMOSAN Şasi Sistemleri Mühendisi Sinan Ali Yılmaz, Konya Bilim Festivali'ne bu sene Pusat aracının prototip seviyedeki hibrit versiyonu ile katılım sağladıklarını söyledi.

“Aracımız Pusat aracının elektrikli ve hibrit versiyonudur. Aracımız mayın ve balistik koruma sağlamaktadır. 4 adet sürüş moduna sahiptir. Bunlar operasyon modu, savaş modu, ekonomi modu ve arazi modu olarak geçmektedir.

Operasyon modunda aracımız bataryadan ve elektrik motorlarından aldığı tahrikle direkt tahrik sistemini gerçekleştirmektedir. Bu da operasyon sahasında termal akustik görünürlüğü minimize etmektedir.

Savaş modunda aracımız operasyon sahasına daha hızlı şekilde intikallerini gerçekleştirebilmesi açısından içten yanmalı motoru elektrikli motorları kullanarak yüksek ve yoğun bir güç ve tork üretmektedir.

Ekonomi modunda ekonomi odaklı bir sürüş olmaktadır. Arazi modunda biraz daha güç odaklı ve ekonomi modunu içine kapsayan bir şekilde sürüş gerçekleşmektedir.”

Aracın modüler bir zırh sistemine sahip olduğunu söyleyen Sinan Ali Yılmaz, “İstenildiği takdirde mayın koruma ve balistik koruma seviyeleri arttırılabilmektedir.

Aracımız şasili bir yapıya sahiptir. Kullanıcı makamların ihtiyaçlarına göre gövde kapsülleri değiştirilip ihtiyaca göre konfigüre edilip tekrardan kullanım sağlanmaktadır.

Aracımızın içinde 9 personel vardır, 8 artı 1 olarak geçmektedir ve aracımızın üzerinde ASELSAN'ın Sarp ve Sarp Zafer sistemi bulunmaktadır. Aracımız, araç içinden insanlı ve insansız kullanıma ve araç içerisinden mühimmat yüklemeye de uygundur. Aracımızın diğer özellikleri ise mayın koltukları, yüzer tabanları ve parçacık kalkanları olarak geçmektedir.”

İHA

kadir kurtay


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23