banner46

MHP Selçuklu İlçe Başkanı Güzide ÇİPAN: MHP’nin yeni anayasa önerisi Türkiye’nin önünü açacaktır

MHP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi ve MHP Selçuklu İlçe Başkanı Güzide Çipan; “ Türk Milleti’nin, devlet-millet uyumunun kökleşmesini yegâne öncelik alan; Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, yüz yıl önce kuruluş felsefesinde var olan “Milli birliği sağlama” misyonunu daha da güçlendirecek “100 maddelik yeni anayasa önerimizin hazırlık aşaması tamamlanmıştır.

MHP Selçuklu İlçe Başkanı Güzide ÇİPAN: MHP’nin yeni anayasa önerisi Türkiye’nin önünü açacaktır
banner56

Yeni Anayasa önerisi konusunda yazılı bir açıklamada bulunan MHP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi ve MHP Selçuklu İlçe Başkanı Güzide Çipan; “ MHP Genel Başkanımız Devlet Bahçeli , 4 Mayıs 2021 tarihinde basın açıklaması yaparak, 18 Mart 2021 günü gerçekleşen 13. Olağan Büyük Kurultayımızda, milletimize söz verdiğimiz stratejik hedeflerimizden birisi olan “Yeni Anayasa” çalışmamızın ön taslağının tamamlandığı müjdesini milletimize vermiştir.

Böylece partimiz, milletimizin huzuruna sivil, geniş katılımlı, herkesi kapsayan, yeni yönetim sisteminin ruhuna ve dokusuna müzahir yeni bir anayasa çalışmasıyla çıkmıştır.

Partimiz, her dönemde, Milletimizin, Devletimizin, Vatanımızın varlığı ve birliği için “Yol Açıcı” olmuştur. Anayasalar, devlet ile millet arasındaki karşılıklı sorumlulukları esas alır.

Bunun yanında milli ve manevi değerler ufkunda devletin geleceğini ve gelecek planlarını kapsar. Anayasalar değişmez değiştirilemez değildir.

1982 yılında dönemin sıkıyönetim şartlarında yazılmış olan, sonrasında ise defaten ekleme ve çıkarmalarla ana amacını yitirmiş ve konu bütünlüğü kalmayan 1982 anayasamızın, bizi biz eden değerlerimiz ve evrensel hukuk ülküleri doğrultusunda yeniden yazılması elzem olmuştur.

Milliyetçi hareket Partisinin dayanağı her zaman, milletimiz, milletimizin tarihi, kültürü, inanç değerleri olmuştur. Partimiz, bu dayanağın dışındaki hiçbir güç merkezinden etkilenmeyecek, milletimizin birlik ve beraberliğini tesis edecek bir yeni anayasa çalışması ortaya koymuştur.

Devletimizi hiçbir zan altında bırakmayacak, demokrasimizi güçlendirecek, milletimizin devletimizle uyumunu kökleştirecek, insan hakları ile temel hak ve hürriyetleri sınıflandırmadan en geniş şekliyle güvenceye kavuşturacak “YENİ ANAYASA” ön çalışmamız, öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Cumhur İttifakının ana paydaşı olan Ak Parti ile paylaşılacaktır.

Ardından yapılacak müzakerelerden sonra diğer partilere de “Yeni Anayasa” önerimiz sunulabilecektir. Ayrıca Yeni Anayasa Önerimiz şeffaflık ilkemiz gereği kamuoyunun bilgisine de sunulacaktır.

Yeni Anayasa önerimiz, Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yılına yaraşır 100 madde ve 4 kısımdan oluşmaktadır. Önemli özelliklerinden biriside dil bütünlüğünü tesis etme ilkesiyle yazılmış olmasıdır.

Liderimizin ve partimizin irade, öngörü ve kararlılığı ile hazırlanan; Türk Milletinin gücünü ortaya koyan, Türk Tipi Başkanlık sisteminin kökleşmesini tesis edecek “ Yeni Anayasa” çalışmamızın milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23