Leyla Zana önce yemin etsin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Resti Çekti

Leyla Zana önce yemin etsin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını Beşiktaş'ta bulunan Ertuğrul Tekke Camii'nde kıldı. Cuma namazı çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan, başkanlık sistemiyle ilgili halk buluşması yapıp yapmayacağı yönünde sorulan soruya, “Kaç il diye bir şey yok. Bu görev sadece benim şahsi, kişisel meselem değil. Bu konu ile ilgili ciddi manada rol alan arkadaşlarımız, akademisyenlerimiz, medya mensuplarımız var. Bu konuda sözü olan STK'larımız var. Paneller, sempozyumlarla bu işi halkımıza anlatmak suretiyle dünyadaki başkanlık sistemlerinin uygulamalarını anlatacağız. Hazırlayacağımız kitapçıklarla dünyada başkanlık sistemi nasıl, bütün bunların hepsini ortaya koymak, buradan da Türkiye'nin kendi modeli nasıl olacak bunları ortaya koyarak temenni ediyorum ki kısa zaman içinde çok farklı şekilde ortak akıl oluşacaktır. Halkımızın bilinçli şekilde kararını vermesi. Şu anda yapılan kamuoyu araştırmalarına bakıldığında yüzde 55-60 oranında talep söz konusu. Ben bunun daha da artacağına inanıyorum” dedi.  

 

“BU BAŞLIKLAR ALTINDA GÖRÜŞMEYİ DÜŞÜNÜYORSA ZATEN GELMESİNE DE GEREK YOK”  

Erdoğan, HDP’li Leyla Zana’nın görüşme talebiyle ilgili sorulan soru üzerine Zana’nın Meclis’te yemin etmediğini hatırlatarak, “Burada birinci derecede bir defa yeminini yapması lazım. Parlamentoda yemini yapmadıktan sonra zaten böyle bir kabul söz konusu olmaz. Ancak geçenlerde -yanındaki danışmanı ya da özel kalemi bilemiyorum- özel kalemimi arayarak söylediği bazı şeyler var, yani eğer kendisi görüşmelerini bu başlıklar altında düşünüyorsa zaten gelmesine de gerek yok” diye konuştu.  

 

“İMRALI’DAKİ TERÖRİST BAŞINA VERİLEN YAŞAM ŞARTLARI DÜNYADA KİMSEYE VERİLMEMİŞTİR”  

Belirtilen başlıklarla ilgili sorulan soruya ise Erdoğan, “Bölücü başıyla ilgili bazı şeyler var. Bunları şart koşarlarsa zaten görüşme olmaz. İmralı’daki terörist başına verilen yaşam şartları dünyada kimseye verilmemiştir” şeklinde yanıt verdi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2020, 06:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23