İletişim Başkanı Altun’dan İBB’ye “Kur’an-ı Kerim’in Türkçe Okunması” Tepkisi

İletişim Başkanı Altun: “İlahi kelamı nüzuluna aykırı bir biçimde, özünden koparırcasına, sözde sema gösterisi eşliğinde Türkçe okumak ‘hoşgörü’ ile ifade edilecek bir olay değildir”

İletişim Başkanı Altun’dan İBB’ye “Kur’an-ı Kerim’in Türkçe Okunması” Tepkisi
banner56

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “İlahi kelamı nüzuluna aykırı bir biçimde, özünden koparırcasına, sözde sema gösterisi eşliğinde Türkçe okumak 'hoşgörü' kelimesiyle ifade edilecek bir olay değildir.” dedi.

Altun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından düzenlenen Şeb-i Arus Töreni'nde Kur'an-ı Kerim'in Türkçe okunmasına tepki gösterdi.

Türkiye'nin yaşamış olduğu onca badireye, inanç hürriyetine getirilen onca engelleme ve kısıtlamaya rağmen, bu toprakların değerlerine inanmış kadrolar tarafından uzun yıllar süren meşakkatli mücadelenin ardından yeniden hoşgörü ve demokrasi diyarına dönüştürüldüğünü belirten İletişim Başkanı Fahrettin Altun, şunları kaydetti:

‘KUR'AN'I AZİM'E VE HZ. MEVLANA'YA BÜYÜK SAYGISIZLIK YAPILMIŞTIR’

"Hoşgörü denildiği zaman akla ilk gelen bu toprakların sönmeyen kandili Hazreti Mevlana'nın vuslat gecesinde, ne yazık ki bizlere geçmişin kötü hatıralarını yeniden hatırlatacak kahredici bir olay vuku bulmuş, Kur'an'ı Azim'e ve Hz. Mevlana'ya büyük bir saygısızlık yapılmıştır. İlahi kelamı nüzuluna aykırı bir biçimde, özünden koparırcasına, sözde sema gösterisi eşliğinde Türkçe okumak 'hoşgörü' kelimesiyle ifade edilecek bir olay değildir.

‘İSLAM’IN KAİDELERİ HOŞGÖRÜ ADI ALTINDA İÇİ BOŞALTILACAK DEĞERLER DEĞİLDİR’

Hoşgörü, her inancı özü ve şekli itibarıyla olduğu gibi kabul etmek ve saygı duymaktır. İslam, özü ve şekliyle bir bütündür. İslam'ın kaideleri 'hoşgörü' kelimesi altında içi boşaltılacak değerler değildir. Bu saygısızlığa sessiz kalamayız. Bu saygısızlığın hangi hesaplarla yapıldığını çok iyi biliyoruz. Despotik, baskıcı, yasakçı ve her türlü değerin silindiği karanlık geçmişlerini özleyenlere açıkça söylüyoruz, Türkiye ne pahasına olursa olsun özlemini çektiğiniz o karanlık günlere hiçbir zaman dönmeyecektir."

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2020, 13:17

Vatan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23