İbrahim Kalın'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, gazetecilerin sorulanı yanıtladı.

İbrahim Kalın'dan önemli açıklamalar

İbrahim Kalın'ın açıklamalarından satırbaşları;  

- Cumhurbaşkanlığı ziyarete açılmıştır. Külliye'yi ziyaret etmek isteyenler Cumhurbaşkanlığı'nın sitesinden başvuruda bulunarak Cumhurbaşkanlığı'nı gezebilirler.  

YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI  

- Yazılacak yeni Anayasa Türkiye'nin 2023 hedefleri için adım olacaktır. 2023'te Türkiye'nin dünyada kendisini nasıl konumlandıracağını gösterecektir. Millete nasıl etkin hizmet vereceği noktasında büyük önem arz ediyor. Uzlaşı komisyonu çalışmaları devam ediyor. Cumhurbaşkanımızın da bu konuda programları olacak.  

BAŞKANLIK SİSTEMİ TARTIŞMALARI  

- Başkanlık sistemi tartışmalarının devletle milletin ilişkisini belirleyecek konu olmasıdır. Kuvvetler ayrılığının en net şekilde ortaya koyulacağı siyasi sistemi ifade etmektedir. Bu kontrol denge mekanizmasında başkanlık sisteminde yapılmasıdır. Önümüzdeki haftalarda, aylarda tartışmalar devam edecek. Biz bu tartışmalardan büyük memnuniyet duyuyoruz.  

IŞID ve PKK İLE MÜCADELE  

- Türkiye çok yönlü olarak birçok terör örgütüyle aynı anda mücadele etmektedir. Türkiye'nin birliğine beraberliğine tehlike oluşturan PKK ile mücadele sürüyor. Müttefiklerimizin de bizim yanımızda olmasından dolayı memnuniyet duyuyoruz. Terör örgütlerinin faaliyetlerine katkı sunan çalışmalardan da uzak durulması çok önemlidir. Terörün propagandası yapılamaz. Bunlara destek vermek ifade özgürlüğü kapsamında anlatılamaz. Biz bunun Avrupa'da da olan örneklerini görüyoruz.  

TERÖR ÖRGÜTÜNE SİLAH BIRAKMA ÇAĞRISI  

- Zaman zaman bize yapılan 'çatışmalar dursun, operasyonlar durdurulsun, şu yapılsın bu yapılsın' türü çağrıların doğru adresi 'terör örgütüne silah bırakma' çağrısıdır. Bizim onlara da çağrımız, bize, kamu düzenini kurmak için yaptığımız faaliyetlerle ilgili çağrı yapmak yerine, terör örgütüne ve onların bağlı olduğu gruplara silah bırakmaları yönünde çağrı yapmalarıdır. Terörle mücadele kesinlikle Kürtlere yönelik yapılan bir şey değildir. Terör örgütünün Kürt temsilcisi gibi göstermesi propagandadan ibarettir gerçeği asla yansıtmaz. Terörle mücadele teröristlere karşı yapılan operasyonlardır. Terörle mücadelenin gideceği seyir bundan sonra PKK'nın silah bırakmasıyla ilgilidir. Terör örgütü koşulsuz silah bırakmalıdır. Eline geçen pek çok fırsatı tepmiştir. Terör terördür. Terörün etnik, dini, ideolojik kökeni olamaz. 125 ülkeden 36 bin 650 kişi için ülkeye giriş yasağı konuldu.  

 

SURİYE'DEKİ GELİŞMELER  

BM Güvenlik Konseyi'nin Cenevre'deki görüşmelerinin amacı Suriye'deki geçiş sürecinin sağlanmasıdır. Görüyoruz ki Esed rejimine suni teneffüs çabaları var. Suriye üzerinden yürütülen güç mücadelesi artık acımasız bir hal almıştır. Cenevre'deki Suriye görüşmelerinde tüm etnik grupları temsil etme vardır. Biz PKK bağlantılı gruplara karşıyız. Cenevre görüşmelerinde karşı olduğumuz PKK bağlantılı grupların temsilcisidir. Türkiye'nin Suriye Kürtleriyle sorunu yoktur. Kobani saldırılarında 195 bin insan misafirimiz oldu.  

 

TÜRKİYE ÜST DÜZEYDE TEMSİL EDİLECEK  

- Cenevre'ye katılacak olanların kimler olacağı çok daha önceden belliydi. Cenevre'ye kimlerin katılacağı konusunda yoğun diplomasi trafiği oldu. Aralık ayında katılacaklar belliydi ve PYD yoktu. PYD'nin Esed ile kirli ilişkileri var. Türkiye olarak Cenevre'de en üst düzeyde temsil edileceğiz.  

ÇÖZÜM SÜRECİNİN SEYRİ  

- Çözüm sürecinin ülkeye kazandığı şeyleri unutmayalım tarihi bir fırsatı teptiler.  

ERDOĞAN'IN KAYMAKAMLARA HİTABI  

-Özellikle son aylarda Doğu ve Güneydoğu’da belli belediyelerin ne tür yasa dışı faaliyetler içinde olduğunu biz gördük. Bunu yasal çerçeveye, kılıfa uydurmaya çalışıyor olabilirler. Ama bu hendeklerin çukurların hangi makinalarla ne tür imkanlarla kazıldığı artık herkes tarafından biliniyor. Dolayısıyla burada Cumhurbaşkanımızın yaptığı çağrı doğrudan bununla ilgilidir yani devletin verdiği imkanları devlet aleyhine kullanmaya çalışanların önüne geçmek amacıyla yapılmış bir çağrıdır.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2020, 20:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner37

banner23